مختصری در مورد تاجیکستان ودانشگاههایش و مشکلات دانشجویان

مختصری در مورد تاجیکستان ودانشگاههایش و مشکلات دانشجویان


+ خوراکهای تاجیکی

سلام به دوستان و خوانندگان عزیز

هر چند الان تابستان است و وقت استراحت دانشجویان و عموماً کمتر می شود در مورد دانشگاه ها و دانشجویان ایرانی مقیم در تاجیکستان براتون بگم ولی خب فرصتی پیش آمده تا از  انواع خوراکهای تاجیکی براتون بگم.

راستش چند وقت پیش یکی از دوستان از وضعیت سلف سرویس دانشگاه های اینجا سوال  کرد و چگونگی توزیع ژتون که بصورت دستی هست یا کامپیوتری، نمی دانستم چی بگم  آخه اینجا با اون معنی که در ایران می شناسیم اصلا سلف سرویسی وجود ندارد تنها در هر دانشگاه تعدادی خوراک خوری هست با نام آش خانه که در آن هم خوراکهای تاجیکی عرضه می شود از جمله آش پلو ، شوربا ، مَن تو و ...

خوراک تاجیکی

بنظرم در ایران تنوع غذایی خیلی زیاده و همیشه سعی بر این است که به بهترین روش غذا پخته شود و مواد بهترین طمع را بخود بگیرند ( هر چند یانگوم می خواست بگه در کره اینجوری هست ) . ایرانیها از تکراری خوردن یک نوع خوراک معمولا راضی نیستند بخاطر همین  در لیست سلف سرویس و همچنین لیست خوراک مادران در خانه اغلب خوراکهای متنوعی می بینیم اما اینجا مخصوصا برای دانشجویان اینقدر قدرت انتخاب وجود ندارد و آنهایی که بتوانند مزاج خودشان را با تاجیکها یکی کنند از خوراکهای آنها بیشتر می خورند.

خوراک همراه قهوه

هر چند مزاج قوم و ملتهای مختلف همیشه متفاوت است و هر فردی  از بچگی به خوراکهای قومیت خودش عادت می کند ولی بعضا خوراکهایی در قومیتهای مختلف وجود دارد که همه را جلب می کند ما ایرانیها هر چند با تاجیکها از یک قومیت هستیم ولی متاسفانه سبک غذاهایمان از هم دور شده در اکثر خوراکهای تاجیکی هویج بطور زیادی دیده می شود و بیشتر گوشت قرمز (گاو) مورد استفاده قرار می گیرد متاسفانه گوشت را کامل نمی پزند یعنی بیشتر ما مجبوریم از گوشتش چیزی نخوریم چون بنظر نیم پخته میآید همراه غذا نوشیدنی قهوه یا چای هم وجود دارد ( نمی دونم تا حالا قهوه کمی شیرین با شیر با ناهارتون خوردین !!!)

آش پلو

 البته اگر آشپزش وارد باشه و آش پلو را خیلی روغنی نکند و گوشتش خوب پخته شده باشد می شود گفت خوراک بدی نیست و بیشتر از بقیه خوراکها مورد توجه ایرانیان است .

رستوران ترکی در دوشنبه

اما در کل خوبه که 2 شعبه از رستوران ترکی مروه (Merve) وجود دارد یکیش هم به دانشگاه آموزگاری نزدیک است اونجا تا حدودی می توانید خوراکهایی که به غذای ایرانی شبیه تر است را میل کنید.

فست فود اس اف سی در دوشنبه

 همینطور یک فست فود (SFC)  اس اف سی در میدان اُپرابالت نزدیک به دانشگاه ملی وجود دارد که می توانید همبرگر ، چیز برگر و انواع مرغ سوخاری از ران (پاچه) ، بال ( دست) یا سینه مرغ را نوش جان بفرمایید هم از نوع تندش (فلفلی) هم ساده.

رستوران ایرانی هم بطور اندک پیدا می شود که بطور مثال  " د به د" (ДБД)  در میدان سامانی ، شبهای شیراز که به تازگی در نزدیکی دریاچه مصنوعی جاده ورزاب (خارج از شهر) باز شده نام برد اگر قسمت شد و به اینجا سر زدید سراغ این رستورانها را بگیرد و از غذاشون میل بفرمایید که خدایش اینجا می چسبه.

نویسنده : دانشجو ; ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢٦
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ نمایشگاه ایران در دوشنبه

سلام به دوستان و خوانندگان عزیز

در این هفته که گذشت همانطور که قبلا براتون گفته بودم نمایشگاه دانشگاههای ایرانی در تاجیکستان برگزار شد و امروز اختتامیه آن بود راستش خیلی هم بد نبود و تقریبا از چهار روزی  که گذشت  دو روز  اول با استقبال بیشتری روبرو بود شاید یکی از بزرگترین کمبودهای نمایشگاه و غرفه ها نبود بروشور به زبان تاجیکی بود و تنها یک غرفه دارای بروشور کوچکی به زبان تاجیکی بود و آن هم جامعه المصطفی العالمیه بود که مسلما بخاطر طرح دینی اش و اختلاف مذهبی تاجیکان با ما احتمالا از آن هم استقبال چندانی نشده باشد البته دانشگاه ها می توانستند بروشورهای خود را مانند دانشگاه امیرکبیر به زبان روسی هم بنویسند چون اکثر تاجیکها می توانند روسی را بخوبی بخوانند و بفهمند خلاصه اینکه در نمایشگاه همه چیز یا به خط فارسی بود یا انگلیسی که عملا فایده ای برای تاجیکها نداشت حتی  برای تحصیل کرده ها و استادان دانشگاه چه برسد به مردم عادی !!؟ می دانید اینجا با اینکه زبانشان فارسی است ولی متاسفانه در حق خط فارسی ظلم شده و تنها عده کمی با عنوان خط نیاکان آن را فرا می گیرند که بیشتر شامل دانشجویان دانشکده های زبان تاجیکی می شود این مسئله در واقع جنبه ضعیف نمایشگاه بود و جنبه خوب و جذاب آن دادن کتابها و سی دی ها و حتی خودکار و ...  بصورت مجانی و تبلیغاتی بود.

نمایشگاه دانشگاه های ایرانی در تاجیکستان در روز اول

راستش در این تاجیکستان که عملا کسی چیز مجانی به کسی نمی دهد خب خیلی ها بخاطر گرفتن همین چیزها هم شد سری به نمایشگاه می زدند که شاید بتوانند چیزی بگیرند. البته به غیر از این، نمایشگاه دستاوردهای دیگری هم داشت که نوشتن قرارداد بین دانشگاه های ایرانی و تاجیکی  برای تبادل دانشجو و استاد و ... از مفاد این قراردادها بوده است . حالا باید کمی صبر کنیم و ببینیم عملاً در آینده این تفاهم نامه ها عملی می گردند یا نه ؟؟

نمایشگاه دانشگاه های ایرانی در تاجیکستان روز سوم

یک خبر خوب هم برای کسانی که قصد دارند بصورت حضوری در تاجیکستان تحصیل کنند :

امسال با تفاهم بین ایران و تاجیکستان برای ویزای دانشجویی یکساله ، وزارت امور خارجه تاجیکستان پولی دریافت نکرد ( اولین جا که در تاجیکستان بصورت مجانی کاری برای دانشجویان کرده هم پیدا شد!!! )  البته با پرداخت هزینه آویر که برابر 50$ است شاید عملاً   برابر پول ویزای یکساله و آویر که پارسال دانشجویان پرداخت می کردند پول باید پرداخت کنیم!!! ولی خب با این حال یکی به نفع ما.

در این روزها بیشتر  دانشجویان ایرانی دیگه به ایران برگشتن و اندک نفراتی هنوز در تاجیکستان هستند که یا دنبال گرفتن کارنامه و نامه برای وزارت علوم ایران و... می دوند و یا اینکه دانشجوی جدید هست و می خواهد ثبت نام کند ولی  عملا جوابشان این است که بروید و سبتامبر بیایید شاید اشخاصی که با دیدن تاجیکستان عزم خودشان را جزم کرده اند که ثبت نام کنند مدارکشان را به وزارت معارف برای ارزشیابی بدهند که بهترین ایده است چون زمان ثبت نام به گواهی ارزشیابی مدرک نیاز است که گرفتن آن از وزارت معارف تاجیکستان عملا بیش از 3 هفته طول می کشد و این خودش یعنی آنها یک قدم خودشان را جلو انداخته اند .

نویسنده : دانشجو ; ساعت ۸:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱۸
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک

+ طبقه بندی مطالب

سلام به دوستان و خوانندگان عزیز

می بخشید چند وقتی شد که از تاجیکستان و مسائل دانشگاهی و درسی دور شده بودم راستش این انتخابات باعث اصلیش بود با تذکر یکی از دوستان و تجدید نظر خودم دیدم بهر حال این وبلاگ را من برای آشنا شدن دوستانی که تمایلی به تاجیکستان آمدن دارند باز کردم و اصولا باید مطالبش در این مورد باشد هر چند که انتخابات هم به همه ما ربط دارد و من نیز از نگاه خودم و بیشتر در مورد خارج از کشور صحبت کرده بودم ولی با این حال ترجیحاً مطالب مربوط به انتخابات را که نوشته بودم به یک صفحه با نام درباره انتخابات و آمار خارج از کشور منتقل کردم تا کسانی که علاقه دارند به آنجا سری بزنند و نظر من و دلایلم را ببینند البته یک عرض خواهی هم به چند نفر از دوستان بدهکارم که برای آن پستها نظر نوشته بودن متاسفانه نظراتشون حذف شد و امکان انتقالش نبود. به هر حال از این به بعد سعی دارم در این وبلاگ از روزمرگی و نحوه زندگی دانشجویان ایرانی مقیم تاجیکستان براتون بگم و در کنارش مطالب مهم را نیز دسته بندی کنم و بدون این حاشیه ها در صفحات جداگانه و بصورت کاملاً روشن و با عنوان دقیق برای آنهایی که دقیقاً بدنبال هدف مشخصی به اینجا سر می زنند بگذارم. هفته آینده نمایشگاهی از دانشگاههای ایران در تاجیکستان بر قرار خواهد شد ببینیم چکار می کنند و آبرومون را می خرند یا نه ؟

هر چند ایران از لحاظ علمی و سطح رفاهی دانشجویان و دیگر مسائل از تاجیکستان بسیار جلوتر است ولی باید بگم تکنولوژی روز که بیشتر وابسته به کامپیوتر است خیلی سریع در کشورهای دیگر توسعه پیدا می کند و شاید زیر ساختهایش آنقدر زمان بر نباشد و بطور مثال می بینی یک شرکت با خرید تجهیزات به روز ناگهان از یک شرکت قدیمی و با قدمت که وسایلش قدیمی شده ناگهان چندین گام جلو می افتد و خدمات بهتری ارائه می دهد.

شاهد مثال چند وقت پیش یکی از دوستان از دانشگاه تکنیکی تاجیکستان برام تعریف می کرد همزمان با تغییر روش امتحان در دانشگاه که قبلا براتون گفته بودم دیگر دانشجویان برای پاسخ به سوالات از کامپیوتر استفاده می کنند !!! باور کنید خودمون هم شاخ درآورده بودیم وقتی شنیدیم اینجا که تازه دارن با کامپیوتر آشنا می شوند ؟ و کلاسهای کامپیوتر دانشگاه از روشن کردن و کارایی موس برای دانشجویان می گویند حالا امتحان با کامپیوتر می گیرند ؟ خلاصه روش به این منوال بود که دانشجویان در تعدادی وارد سالن کامپیوتر  می شدند و کدی که به هر کدام قبلا داد شده بود را وارد می کردند پس از آن مشخصات کامل خود را می دیدند و با تایید آن سوالات امتحانی که بصورت تست بود ظاهر می شد و  گزینه مناسب را انتخاب می کردند پس از تایید کل جوابها بلافاصله از درسی یا اشتباه بودن کل پاسخها مطلع می شدن و این برای آنها به ثبت می رسید.

فکر نکنم هنوز هیچ یک از دانشگاههای ما به این صورت امتحان بگیرند اگر خبر دارید به من هم بگید؟؟

خلاصه این تکنولوژی جدید احتیاجی به از اول آغاز کردن ندارد و از هر کجا که کار را یاد بگیری و گام برداری تقریباً برابر بقیه کشورها و شاید جلوتر آنها حرکت کنی. البته زمانی ما نیز این را در کشور خودمون تجربه کردیم و شاید ارسال الکترونیکی نامه های اداری در دانشگاهها و بعضی از وزارتخانه های ایران گواهی بر این موضوع باشد.

نویسنده : دانشجو ; ساعت ٤:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱٢
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک