یک سئوال - مختصری در مورد تاجیکستان ودانشگاههایش و مشکلات دانشجویان

مختصری در مورد تاجیکستان ودانشگاههایش و مشکلات دانشجویان


+ یک سئوال

سلام فصل زمستان است و روزهای بارانی و سردی را در تاجیکستان می گذرانیم 23 فوریه است اوایل اسفند ماه خودمان هنوز خاطرۀ سفر میان ترم و دیدار خانواده ها و دوستان در ذهن تک تک مان است و شاید لطف همین خاطرات هست که سرما را بدون وجود برق و وسایل گرمایشی می گذرانیم از گوشه و کنار مغازه ها و خانه هایی که تقریباً مجللتر هستند صدای موتور برق به گوش می رسد که مطمئناً برای رفع احتیاج حداقلی به برق است البته باید بگم معمولاً مکانهایی که بر روی خیابان رودکی هستند و بعضی از آپارتمانهای خاص دارای نعمت برق و آب گرم هستند و خب بقیه ناحیه های شهر دوشنبه و صد البته شهرهای دیگر و روستاها برق ندارند خوشبختانه دانشگاه های آموزگاری و کشاورزی و طب و بخشهایی از دانشگاه ملی بر روی خیابان رودکی هستند و بخاطر  موقعیتشان دارای برق هستند و حداقل می شود از وسایل برقی مثل کامپیوتر و دیگر وسایل در صورت لزوم در دانشگاه استفاده کرد البته باید بگویم باز خوشبختانه خوابگاه دانشگاه آموزگاری و طب نیز در نزدیکی دانشگاه است و ناخداگاه دارای برق هستند موضوع دیگری که باعث مزیتشان شده نزدیکی این دو به داچا (مهمان خانۀ ریاست جمهوری) است که کلاً هر جا صحبت از رئیس جمهور و وابستگانش باشد آن منطقه از همه لحاظ سرآمد دیگر جاهای شهر است. خدایی دیدار رئیس جمهور از دانشگاه ملی اوایل امسال خالی از لطف نیز نبود و بدین وسیله بسیاری از وسایل نو شد حتی در ساختمان اداری درها و پنجره ها را نیز جدید کردند و احتمالاً از سر صدقه همین دیدار بود که در این فصل سرما دانشگاه ملی از مزیت رادیاتور و گرمای آن برخوردار است .

فصل زمستان دوشنبه

حتماً دوستانی که در ایران هستند با آمدن آقای ضرغامی به دوشنبه در هفته گذشته با خبر شدن که تاجیکها علاقه زیادی به سریال یوسف پیامبر دارند و این روزها که می گذرد هر کدامشان انتظار جمعه را می کشند تا قسمت بعدی را بتوانند ببینند جالب این است که اکثراً فقط سریال را از اینترنت دانلود می کنند و خدا پدر مسئولین سایت ایران پرود (Iran proud) را بیامرزه که اینگونه دقیق و سریع سریالها را آپ لود می کنند و در خدمت ایرانیان خارج از کشور و حتی همزبانان فارسی قرار می دهند نمی دونید دیدن یک سریال ایرانی اون هم در خارج از کشور چقدر مزه می ده. امیدوارم با دیدار رئیس کل صدا و سیمای ایران با مسئولان تاجیکی از این به بعد شاهد بخش سریالها و فیلمهای بیشتری از صدا و سیمای خودمان در شبکه های تاجیکی باشیم.

راستی یک سئوالی که چند وقتی است ذهنم را مشغول کرده، از شما عزیزان می پرسم اگر کسی جوابش را می داند برام بنویسه ممنون می شوم ، سئوال این است که ما بعد از گرفتن مدرک از دانشگاههای تاجیکستان چرا باید دوباره در ایران برای تایید مدرک امتحان بدهیم ؟ اگر دانشگاه اینجا را معتبر اعلام کردید دیگر امتحان گرفتن چه معنی دارد !!؟ مگر اینطور نیست که اگر کسی مدعی مقام علمی شود و مدرکی برای اثبات نداشته باشد بعد از گذشتن از امتحان در آن سطح اگر لیاقتش را داشته باشد به او مدرکش را می دهند خب به ما دانشجویان بخش کشورهای  مشترک المنافع و روسیه هم بگویند بروید هر جا دوست دارید درس بخوانید و بعد اگر در امتحان وزارت علوم قبول شدید مدرک شما صادر می شود دیگر چه نیازی به ارزشیابی دانشگاه و این همه کاسه و کوزه داره ؟ این همه بگیر و بند و بیار در دانشگاههای این کشورها داریم تازه باید امتحان سطح دانش بدهیم یکی نیست بگه اگر این مطلب برای سطح ارزشیابی علمی لازم است چرا تمامی فارغ التحصیلان خارج از کشور و یا حتی اونهایی که در ایران درس می خونند نباید بدهند ؟ این مسئلۀ واضحی است که خیلی از مطالب درسی بعد از گذشت دو یا سه سال از ذهن آدم پاک می شود واقعاً اگر کسی موافق نیست می تواند در رشته خودش و سطح مدرکش یک امتحان ارزشیابی در وزارت علوم بدهد. بگذریم جواب قانع کننده اگر داشتید برام حتماً بفرستید.

شاد باشید و سر بلند. 

نویسنده : دانشجو ; ساعت ٩:٢٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٧/۱٢/٥
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک