نمایشگاه ایران در دوشنبه - مختصری در مورد تاجیکستان ودانشگاههایش و مشکلات دانشجویان

مختصری در مورد تاجیکستان ودانشگاههایش و مشکلات دانشجویان


+ نمایشگاه ایران در دوشنبه

سلام به دوستان و خوانندگان عزیز

در این هفته که گذشت همانطور که قبلا براتون گفته بودم نمایشگاه دانشگاههای ایرانی در تاجیکستان برگزار شد و امروز اختتامیه آن بود راستش خیلی هم بد نبود و تقریبا از چهار روزی  که گذشت  دو روز  اول با استقبال بیشتری روبرو بود شاید یکی از بزرگترین کمبودهای نمایشگاه و غرفه ها نبود بروشور به زبان تاجیکی بود و تنها یک غرفه دارای بروشور کوچکی به زبان تاجیکی بود و آن هم جامعه المصطفی العالمیه بود که مسلما بخاطر طرح دینی اش و اختلاف مذهبی تاجیکان با ما احتمالا از آن هم استقبال چندانی نشده باشد البته دانشگاه ها می توانستند بروشورهای خود را مانند دانشگاه امیرکبیر به زبان روسی هم بنویسند چون اکثر تاجیکها می توانند روسی را بخوبی بخوانند و بفهمند خلاصه اینکه در نمایشگاه همه چیز یا به خط فارسی بود یا انگلیسی که عملا فایده ای برای تاجیکها نداشت حتی  برای تحصیل کرده ها و استادان دانشگاه چه برسد به مردم عادی !!؟ می دانید اینجا با اینکه زبانشان فارسی است ولی متاسفانه در حق خط فارسی ظلم شده و تنها عده کمی با عنوان خط نیاکان آن را فرا می گیرند که بیشتر شامل دانشجویان دانشکده های زبان تاجیکی می شود این مسئله در واقع جنبه ضعیف نمایشگاه بود و جنبه خوب و جذاب آن دادن کتابها و سی دی ها و حتی خودکار و ...  بصورت مجانی و تبلیغاتی بود.

نمایشگاه دانشگاه های ایرانی در تاجیکستان در روز اول

راستش در این تاجیکستان که عملا کسی چیز مجانی به کسی نمی دهد خب خیلی ها بخاطر گرفتن همین چیزها هم شد سری به نمایشگاه می زدند که شاید بتوانند چیزی بگیرند. البته به غیر از این، نمایشگاه دستاوردهای دیگری هم داشت که نوشتن قرارداد بین دانشگاه های ایرانی و تاجیکی  برای تبادل دانشجو و استاد و ... از مفاد این قراردادها بوده است . حالا باید کمی صبر کنیم و ببینیم عملاً در آینده این تفاهم نامه ها عملی می گردند یا نه ؟؟

نمایشگاه دانشگاه های ایرانی در تاجیکستان روز سوم

یک خبر خوب هم برای کسانی که قصد دارند بصورت حضوری در تاجیکستان تحصیل کنند :

امسال با تفاهم بین ایران و تاجیکستان برای ویزای دانشجویی یکساله ، وزارت امور خارجه تاجیکستان پولی دریافت نکرد ( اولین جا که در تاجیکستان بصورت مجانی کاری برای دانشجویان کرده هم پیدا شد!!! )  البته با پرداخت هزینه آویر که برابر 50$ است شاید عملاً   برابر پول ویزای یکساله و آویر که پارسال دانشجویان پرداخت می کردند پول باید پرداخت کنیم!!! ولی خب با این حال یکی به نفع ما.

در این روزها بیشتر  دانشجویان ایرانی دیگه به ایران برگشتن و اندک نفراتی هنوز در تاجیکستان هستند که یا دنبال گرفتن کارنامه و نامه برای وزارت علوم ایران و... می دوند و یا اینکه دانشجوی جدید هست و می خواهد ثبت نام کند ولی  عملا جوابشان این است که بروید و سبتامبر بیایید شاید اشخاصی که با دیدن تاجیکستان عزم خودشان را جزم کرده اند که ثبت نام کنند مدارکشان را به وزارت معارف برای ارزشیابی بدهند که بهترین ایده است چون زمان ثبت نام به گواهی ارزشیابی مدرک نیاز است که گرفتن آن از وزارت معارف تاجیکستان عملا بیش از 3 هفته طول می کشد و این خودش یعنی آنها یک قدم خودشان را جلو انداخته اند .

نویسنده : دانشجو ; ساعت ۸:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/۱۸
تگ ها:
    پيام هاي ديگران()   لینک