خوراکهای تاجیکی - مختصری در مورد تاجیکستان ودانشگاههایش و مشکلات دانشجویان

مختصری در مورد تاجیکستان ودانشگاههایش و مشکلات دانشجویان


+ خوراکهای تاجیکی

سلام به دوستان و خوانندگان عزیز

هر چند الان تابستان است و وقت استراحت دانشجویان و عموماً کمتر می شود در مورد دانشگاه ها و دانشجویان ایرانی مقیم در تاجیکستان براتون بگم ولی خب فرصتی پیش آمده تا از  انواع خوراکهای تاجیکی براتون بگم.

راستش چند وقت پیش یکی از دوستان از وضعیت سلف سرویس دانشگاه های اینجا سوال  کرد و چگونگی توزیع ژتون که بصورت دستی هست یا کامپیوتری، نمی دانستم چی بگم  آخه اینجا با اون معنی که در ایران می شناسیم اصلا سلف سرویسی وجود ندارد تنها در هر دانشگاه تعدادی خوراک خوری هست با نام آش خانه که در آن هم خوراکهای تاجیکی عرضه می شود از جمله آش پلو ، شوربا ، مَن تو و ...

خوراک تاجیکی

بنظرم در ایران تنوع غذایی خیلی زیاده و همیشه سعی بر این است که به بهترین روش غذا پخته شود و مواد بهترین طمع را بخود بگیرند ( هر چند یانگوم می خواست بگه در کره اینجوری هست ) . ایرانیها از تکراری خوردن یک نوع خوراک معمولا راضی نیستند بخاطر همین  در لیست سلف سرویس و همچنین لیست خوراک مادران در خانه اغلب خوراکهای متنوعی می بینیم اما اینجا مخصوصا برای دانشجویان اینقدر قدرت انتخاب وجود ندارد و آنهایی که بتوانند مزاج خودشان را با تاجیکها یکی کنند از خوراکهای آنها بیشتر می خورند.

خوراک همراه قهوه

هر چند مزاج قوم و ملتهای مختلف همیشه متفاوت است و هر فردی  از بچگی به خوراکهای قومیت خودش عادت می کند ولی بعضا خوراکهایی در قومیتهای مختلف وجود دارد که همه را جلب می کند ما ایرانیها هر چند با تاجیکها از یک قومیت هستیم ولی متاسفانه سبک غذاهایمان از هم دور شده در اکثر خوراکهای تاجیکی هویج بطور زیادی دیده می شود و بیشتر گوشت قرمز (گاو) مورد استفاده قرار می گیرد متاسفانه گوشت را کامل نمی پزند یعنی بیشتر ما مجبوریم از گوشتش چیزی نخوریم چون بنظر نیم پخته میآید همراه غذا نوشیدنی قهوه یا چای هم وجود دارد ( نمی دونم تا حالا قهوه کمی شیرین با شیر با ناهارتون خوردین !!!)

آش پلو

 البته اگر آشپزش وارد باشه و آش پلو را خیلی روغنی نکند و گوشتش خوب پخته شده باشد می شود گفت خوراک بدی نیست و بیشتر از بقیه خوراکها مورد توجه ایرانیان است .

رستوران ترکی در دوشنبه

اما در کل خوبه که 2 شعبه از رستوران ترکی مروه (Merve) وجود دارد یکیش هم به دانشگاه آموزگاری نزدیک است اونجا تا حدودی می توانید خوراکهایی که به غذای ایرانی شبیه تر است را میل کنید.

فست فود اس اف سی در دوشنبه

 همینطور یک فست فود (SFC)  اس اف سی در میدان اُپرابالت نزدیک به دانشگاه ملی وجود دارد که می توانید همبرگر ، چیز برگر و انواع مرغ سوخاری از ران (پاچه) ، بال ( دست) یا سینه مرغ را نوش جان بفرمایید هم از نوع تندش (فلفلی) هم ساده.

رستوران ایرانی هم بطور اندک پیدا می شود که بطور مثال  " د به د" (ДБД)  در میدان سامانی ، شبهای شیراز که به تازگی در نزدیکی دریاچه مصنوعی جاده ورزاب (خارج از شهر) باز شده نام برد اگر قسمت شد و به اینجا سر زدید سراغ این رستورانها را بگیرد و از غذاشون میل بفرمایید که خدایش اینجا می چسبه.

نویسنده : دانشجو ; ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٤/٢٦
    پيام هاي ديگران()   لینک