اعلامیه وزارت علوم و طرز لباس پوشیدن دانشجویان تاجیکی و نحویه ثبت نام - مختصری در مورد تاجیکستان ودانشگاههایش و مشکلات دانشجویان

مختصری در مورد تاجیکستان ودانشگاههایش و مشکلات دانشجویان


+ اعلامیه وزارت علوم و طرز لباس پوشیدن دانشجویان تاجیکی و نحویه ثبت نام

 سلام

امروز می خواهم در مورد اثرات دو مورد جدید اعلام شده صحبت کنم یکی زیاد شدن شهریۀ دانشگاهها و دیگری اعلام عدم قبول مدارک غیرحضوری و نیمه حضوری بعد از نوامبر سال ٢٠٠٨  است که تازگیها اعلام شده فکر می کنم سال آینده دانشجویان کمتری به اینجا برای ادامه تحصیل بیایند البته مسلماً منفعتش به خود دانشجوها خواهد رسید و شاید برای آنها امکان ادامه تحصیل در جاهای معتبرتری بوجود بیاید البته ارتباط و رد و بدل کردن دانشجو بین دو کشور همزبان ایران و تاجیکستان بسیار خوب است ولی باید این کار بصورت هدفمند باشد تا موجب سوء استفاده یا خراب شدن وجهه دانشجویان ایرانی در اینجا نباشد.

من شخصاً از این اعلامیه جدید راضی هستم هرچند که با وجود تغییرات زیاد در آیین نامه ها انسان احساس امنیت تحصیلی نمی کند یعنی نمی دونیم بعد از تحصیل در اینجا آیا ممکن است یک قانون جدید بیاید که مدرک ما را ارزشیابی نکند؟! یا شرایط بسیار سختی بخواهند بگذارند!! مثلاً همین آزمون علمی و یا مصاحبه که برای ارزشیابی مدرک معین کرده اند دقیقاً مشخص نمی کند که چطور واقعاً مدرک یک نفر را ارزشیابی می کنند و آیا اگر همین آزمون علمی را که می کویند از فارغ التحصیل  دانشگاههای ایرانی بگیرند قبول می شود یا نه ؟

با این حال بنظرم بهترین کار این است که اول وزارت علوم برای هموار کردن کار دانشجویان فضای مناسب را ارزیابی کند مثلاً شرکتها و یا افراد مناسبی را برای انجام کار دانشجویان در کشور مقصد مشخص کند بعد اعتبار دانشگاهها را اعلام کنند تا هم دانشجویان بی هدف به کشور دیگری سرازیر نشود و هم وقتی به جایی می روند با کمال احترام و کمترین تلف کردن وقت ثبت نام شوند. در اینجا متاسفانه چون این اقدامات انجام نشد و دانشجویان توسط دلالهای بی قید و شرط به تاجیکستان آمدند واقعاً صحنه های بسیار ناراحت کننده ایی را اینجا شاهد هستیم بیشتر دانشجویان دختر آمده به اینجا زمان بسیار زیادی را به گریه کردن می گذرانند.

راستی چیز دیگری که باید دانشجویان یا گردشگران کشور تاجیکستان در نظر داشته باشند این است که اینجا حتماً باید برای موقع خروج مهر آویر در گذرنامۀ شما خورده باشد والا در فرودگاه با جریمه سنگین مواجهه می شوید. مهر آویر در واقع اطلاع دولت تاجیکستان از محل اقامت شما در تاجیکستان می باشد که این مهر را می توانید در ادارۀ آویر در پاسپورت خودتان بزنید و مبلغی را هم برای آن باید پرداخت کنید یا اینکه از مسئول روابط بین الملل دانشگاه بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

رئیس قسمت روابط بین الملل دانشگاه ملی آقای شادیف است که با ایرانیها تقریباً ارتباط خوبی دارد ایشان با خط فارسی آشنا هستند و می تواند تقاضاهای فارسی را بخواند و اگر دانشجویان ایرانی با ازدحام زیاد و اصرارهای بی خودی او را کلافه نکنند می شود جواب قانع کننده از او شنید البته بسیار موارد زیادی را دیدم که جواب نامه ها را دیر داده است و تقریباً انجام کارهای شما بستگی به نوع ارتباطی داردکه شما با وی پیدا کرده اید البته چون دانشجویان ایرانی همانطور که قبلاً هم به شما گفتم اکثراً شاغل هستند و زمان کمی را می خواهند در اینجا باشند به هر نحوی می خواهند کار خود را زود تر انجام  دهند و  متاسفانه عده ای با دروغ گویی در مورد تاریخ بلیط پرواز برگشت می خواهند تاجیکان را فریب دهند که همین کار باعث کمتر شدن اعتماد آنها به گفته های ایرانیان شده است.

رئیس قسمت روابط بین الملل دانشگاه آموزگاری هم آقای میرزایوف است که ایشان هم رابطه خوبی با اکثر ایرانیها دارد البته رفتنش در میانۀ در ایام ثبت نام باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی برای اکثر ایرانیها شده بود چون باید مستقیماً با رئیس دانشگاه آموزگاری آقای سعیدوف در مورد ثبت نام صحبت می کردیم و ایشان متاسفانه ارتباط خوبی با ایراینها ندارند و بیشتر دنبال پیدا کردن بهانه ایی برای رد کردن دانشجویان ایرانی می گردد حالا از ظاهر و حجاب لباس زنان ایرانی گرفته تا نداشتن کراوات و نزدن ریش توسط مردهای ایرانی.

البته باید بگویم در دانشگاههای تاجیکستان بیلبوردهایی نصب شده که طرز لباس پوشیدن دانشجویان را نشان می دهد : آقایون با کت و شلوار  یا شلوار پارچه ایی و پیراهن سفید و کراوات هستند و خانمها با لباس تاجیکی (اطلس) یا کت و دامن و یا لباسهای پوشیده اروپایی می باشد البته بدون حجاب یا نهایتاً روسری بالای سر (رومال) . خلاصه در کل با پوشیدن مقنعه یا مانتوهای مشکی که اکثراً خانمهای ایرانی عادت به پوشیدن آنها دارند مخالفت می کند.

جالب اینجاست که همین رئیس دانشگاه صبحها اول وقت با دیگر کارمندانش در جلوی درب ورودی دانشگاه می ایستد و ظاهر دانشجویان را برنداز میکنند حتی این صحنه را در روزهای بارانی هم می شود دید که فکر میکنم بسیار زشت و مسخره هست هم برای دانشجویان و هم برای خود رئیس دانشگاه آموزگاری ولی بهرحال این چیزی است که در اینجا اتفاق می افتد.

 حیاط دانشگاه

از اینها بگذریم اکثر تاجیکها و استادان دانشگاه ها از ایرانی ها خوششون می یاد و برای ایرانیان احترام زیادی قائل هستند و ایرانیان را نیز تاجیک می خوانند امیدوارم این احترام متقابل همیشه حفظ شود و حتی بیشتر هم شود.

 

دانشگاههای دوشنبه تاجیکستان

  

1- Tajik State National university

 

نمای بیرونی

 1- درکلیه مقاطع تحصیلی

 

2- Tajik State Pedagogical University

 

نما بیرونی

 

2- درکلیه مقاطع تحصیلی

 

3- Tajik State Agricultural University

 

3- درکلیه مقاطع تحصیلی

4- Tajikistan Academy of Sciences

 

 

4- مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، صرفا" پژوهشگاه شرق

 

 شناسی و میراث خطی، و پژوهشگاه زبان و ادبیات رودکی.

 

 

5- Tajik Physical Training Institute

 

 6- Tajik Technical University M.S.Osimi

 

6- صرفا" تاسطح کارشناسی ارشد.

  

7- Tajik State University of Commerce

 

7- صرفا" تاسطح کارشناسی ارشد.

 

8- Russian – Tajik (Slavonic) University

 

8- صرفا" تا سطح کارشناسی در رشته های علوم انسانی

 

9- Tajik State Institute of Languages

 

9- صرفاً تا سطح کارشناسی

 

نحویه ثبت نام

 

 

اکثراً رشته ها سطحش از ایران پایینتر است و استادان سواد لازم را ندارد. در اینجا برای فوق لیسانس و دکترا شما از ابتدا باید استاد راهنما و مشاور خود را معین کنید و بگویید در چه موردی  می خواهید رساله بنویسید شاید تنها اینجا رشته های علوم پایه ارزش خوندن داشته باشه یا رشته هایی مثل زبان روسی چون نزدیک 1 قرن زبان حکومتی این کشور روسی بوده و اغلب روسی را بهتر از فارسی صحبت می کنند و یا تحقیقات در مورد زبانهای باستان که منابع بیشتری یافت می شود والا باقی رشته ها از ایران خود ما بسیار عقبتر هست و دانشجویی که اینجا می آید خودش از استاد بیشتر می داند استادان و مسئولان دانشگاه هم اونی که خیلی وضعش خوب باشد با سابقه ۲۰ سال تدریس نهایتاً ۲۰۰ دلار در ماه  حقوق می گیرد خلاصه تا چشمشون به ایرانی می خوره میخواهند یه جوری به تیغاً شنیدم بعضی از رئیس بخشها برای پذیرش دانشجو ۳۰۰ یا ۴۰۰ دلار پول گرفتن حالا اگه پول را ندهی اجازه ورود به بخش را خیلی سخت می تونی بگیری هر چند که با دادن این پول چیزی هم به شما داده نمی شود و فقط اجازه ورود هست ایرانیهایی هم که می ایند اینجا چون وقتشون کم است برای دادن پول به این چنین آدمهایی با هم رقابت می کند و استادی که تا امروز با ۳۰ یا ۵۰ سامان (حدود ۱۰ تا ۱۵ دلار) پشتک وارو می زد اینجوری به جون ایرانیها افتادن و حریص شدن  البته همشون اینجوری نیستند ولی اکثراً برای اینکه می بینند بقیه دارن از دانشجویان پول می گیرن آنها هم ترقیب می شوند. اندک شخصهایی هستند که شرافت انسانی خود را حفظ کرده اند و رشوه گیری را حرام می داند و کار شما را طبق اصول انجام می دهند. اینجا متاسفانه از لحاظ زبان انگلیسی هم بسیار ضعیف عمل کرده اند و حتی استادان اینجا هم خوب انگلیسی صحبت نمی کنند انگار در زمان شوروی اصلاً اینها نمی دانستن که انگلیسی زبان بین المللی در جهان شده البته هنوز که هنوزه هم باور ندارند و زبان روسی را زبان بین المللی می دانند . خب برای امروز کافیه روزهای دیگه بیشتر براتون از وضعیت اینجا می گم.

 

شاد باشید و سر بلند.  

طبق لیست وزارت علوم مدارک 9 دانشگاه تاجیکستان ارزشیابی می گردد که البته بیشتر ایرانیها به سراغ مورد اول  و دوم یعنی دانشگاه ملی و دانشگاه پداگوگی یا همان دانشگاه آموزگاری می روند دقیقاً نمی دونم چرا ولی بیشتر تمایلات به سمت این دو دانشگاه است البته در دیگر دانشگاه ها هم دانشجوی ایرانی پیدا می شود ولی حتماً یکی از دلایل اصلی برای انتخاب این ۲ دانشگاه پذیرش مردک آنها درکلیه مقاطع تحصیلی در ایران می باشد. در ایام ثبت نام با تعداد بسیار زیادی از ایرانیها در این دو دانشگاه بر خوردم که البته اکثراً هم احساس نارضایتی می کنند. علت اصلی هم این است که دید درستی از تاجیکستان نداشتند و حالا که آمدن اینجا می بینند که چقدر همه چیز درهم و برهم است و با چیزی که فکر می کردند بسیار فرق می کند خوب اینکه اینجا زمانی قسمتی از شوروی سابق یا ابرقدرت دوم جهان بوده با وضعیتی که الان مشاهده می کنیم بسیار متفاوت است. اکثراً اینهایی که برای تحصیل به اینجا آمدن شاغل هستند و زمان کمی را برای انجام کارهای ثبت نام در اینجا در نظر گرفتن غافل از اینکه تاجیکها بسیار کند کار می کنند و بعضاً گرفتن یک نامه خودش یک هفته زمان می خواهد  بعضی ها هم به دلالها یا شرکتهایی در ایران پول دادن که این کار را برایشان انجام دهد  آنها هم برای دوره دکترا یا فوق لیسانس مبالغ بسیار هنگفتی نزدیک به ۵/۱ یا ۲ میلیون از آنها گرفتند که برایشون پذیرش اینجا را بگیرند حالا در قبال این پول هم کار آنچنایی انجام نداده اند و بیچاره این دانشجویان ایرانی هستند که باز خودش سرگردان در راهروهای دانشگاهها می چرخند و بدنبال کسی می گردند که مشکل آنها را حل کند امسال یعنی سال ۱۳٨٧ بسیار گرایش دانشجویان ایرانی به اینجا زیاد بود اکثراً هم می خواهند که به صورت غیر حضوری ( غایبانه ) ثبت نام کنند. شهریه دانشگاه ها امسال بصورت بسیار تصاعدی بالا رفته یعنی شهریه ۷۵۰ دلار یا ۱۰۰۰ دلار پارسال امسال به یکباره به ۲۵۰۰ دلار و ۳۰۰۰ دلار تغییر یافت بیچاره دانشجویان ایرانی هم که برای آمدن کلی هزینه کردن و تا اینجا آمدن دیگه نه راه پس داشتن نه راه پیش . متاسفانه دلالهایی هم که آنها را آوردن کار آنچنانی انجام نداده اند و به آنها از وضعیت اینجا دقیقا چیزی نگفتن . روال کار به این صورت هست که شما مدرک و ریز نمرات خود را در ایران به مترجم زبان روسی می دهید و ازش می خواهید با مهر دادگستری و وزارت امورخارجه مدرک را به شما تحویل دهد تقریبا هر صفحه مدرک با این تفاسیر بین ۱۵ تا ۲۰  هزار تومان  برای آدم خرج بر می داره آنرا به سفارت ایران در دوشنبه می دهید که تایید کند سفارت هم اینکار را مجانی انجام می دهد که انجام دهد بعد از تایید سفارت مدرک را به وزارت معارف تاجیکستان می برید تا برابر ارزشی به شما دهد این کار بین 1 هفته تا یک ماه زمان می برد شاید بعضی موقعها هم بیشتر شود خلاصه مدرک ارزشیابی را هم با مبلغ نهایتاً ۳۰۰ سامان به شما می دهند که نزدیک ۱۰۰ دلار می شود از بعضی ها شنیدم دلالها برای همین برابر ارزشی ۳۰۰ دلار از دانشجویان پول گرفتن بعضی از دانشجویان هم برای رسیدن به این مرحله را یک و نیم میلیون تومان پول به دلال می دهند .خلاصه بعد مدرک ارزشیابی را به دانشگاه می برید و تقاضای ثبت نام می کنید . باید بدانید رشته ها در تاجیکستان بسیار محدود است و گرایشهای مختلفی که در ایران داریم اینجا وجود ندارد مثلاً یک بنده خدا آمده بود و می خواست ادامه تحصیل بدهد آن هم در رشتۀ کودکان استثنائی چیزی که اینها اصلاً به گوششون نخورده. لطفاً بخاطر خودتون هم شده قبل از اینکه به تاجیکستان برای ادامه تحصیل بیاید کمی تحقیق کنید ببینید اصلاً رشته شما را دارد یا نه ؟


,

نویسنده : دانشجو ; ساعت ٦:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/۱٢
    پيام هاي ديگران()   لینک