مشکلات آبی - مختصری در مورد تاجیکستان ودانشگاههایش و مشکلات دانشجویان

مختصری در مورد تاجیکستان ودانشگاههایش و مشکلات دانشجویان


+ مشکلات آبی

سلام

با بارش اولین برف در تاجیکستان تقریباً سرمای چند روز گذشته به تثبت رسید البته هر چند که برف دوامی نداشت و تنها بروی درختان و سقفهای ماشینها دیده شد ولی سوز سرمای آن همچنان باقی است و پیوسته ندای آغاز زمستان را می دهد و ما دانشجویان ایرانی مقیم دوشنبه دوران آب و هوای جدیدی را تجربه می کنیم البته الان حتماً با خود می گویید ایران کشور ۴ فصل است و سرما را همۀ ما تجربه کرده ایم ، بله تجربه کرده ایم ولی اینجا متاسفانه با وجود سرمای زیاد کلاسهای درس از هیچ نوع وسیلۀ گرمایشی استفاده نمی کنند هر چند که تعدادی رادیاتور های قدیمی هنوز روی دیوارها موجود است ولی همگی یادگار زمان شوروی سابق است تاجیکستان بعد از استقلال هنوز که هنوزه نتوانسته امکانات قبل از استقلال را برای مردمش فراهم کند که یکی از آنها همین مثالی است که گفتم در خوابگاهها هم وضع به همین صورت است البته هر دانشجویی برای خودش بخاریی برقی خریداری کرده تا حداقل در اتاقش از سرما به خود نلرزد در دوشنبه سیستم آبگرم شهری هم وجود دارد که تقریباً از اوایل پاییز شروع به کار می کند و تا اواسط بهار به کارش ادامه می دهد. متاسفانه تعداد زیادی از مردم از این نعمت برخوردار نیستند و تنها تعداد محدودی از آپارتمانها دارای آب گرم شهری هستند که بوسیله آن هم خانه شان گرم می شود هم اینکه همیشه آب گرم دارند.

با وجود منابع آبی فراوان و تکیه دولت تاجیک به آن و اعلام قابلیت ارسال آب به کشور های شرق میانه ولی مشکل دیگر شهر دوشنبه نبود آب بهداشتی در لوله های آب است ، بهداشتی چه عرض کنم دریغ از آب پاک و تمیز یعنی بعضی از روزها مخصوصاً بعد از باران شیر آب را که باز می کنی آب و گل از لوله خارج می شود بقول معروف شیر کاکائو می آید اگه زیاد حالتون بد نمیشه عکسی را که گذاشتم ببینید در واقع این آبی است که باید با آن حمام کنیم !!!

آب لوله کشی شده بعد از باران

اغراق نکنم همیشه اینجور نیست ولی خب به کررات می توانید این صحنه را در طول سال ببینید حدوداً یک یا دو روزی طول می کشد تا آب کاملاً صاف و تازه از لوله خارج شود البته وقتی آب خانه ٢۴

 ساعت قطع شود قدر همین آب را نیز برای طهارت گرفتن خواهید دانست!!! این چند هفته چند باری آب قطع شد و ما به این نتیجه رسیدیم باید بگویم تعدادی از خانه ها هم دارای آب چاه هستند که به همین خاطر آب آنها هرگز گل نمی شود.

می بخشید این سری از نوشته ام اینقدر بی تربیتی شد ولی خب می نویسم تا همۀ آنهایی که ندانسته می خواهند اینجا بیایند چشمشان باز باشد از طهارت گفتم می بخشید گلاب به روتون یاد توالتهای دانشگاه افتادم، بنظرم ما ایرانی ها در طهارت و تمیزی در دنیا باید جزء بهترینها باشیم چون به تمیزی خودمان و حتی توالت منزل یا اداره یا دانشگاه و... توجه می کنیم بغیر بعضی جاها که خب انصافاً رعایت نمی شود ولی اکثراً رعایت می کنیم از این بگذریم شرم و حیا داریم و حتی اگر درب توالت نیم شکسته باشد هم از آن استفاده نمی کنیم حالا بیاید صحنۀ عجیبی که من در دانشگاه دیدم را ببینید  در فیلم ها زیاد دیدیم که توالت مردانه خارجی قسمتی هم برای ایستاده دستشویی کردن دارد که با نیمچه دیواری از همدیگر جدا می شوند حالا به عکس زیر دقت کنید هر چند تهوع آور است در قسمت ایستادنی که دیواری کنارش نیست ! توالتهای دیگرش هم درب ندارند؟!!

توالتهای دانشگاه

 

نمی دونم چگونه ولی دانشجویان تاجیک خیلی راحت و عادی از این توالتها استفاده می کنند !!! نبود درب و نبود شلنگ، آفتابه یا هر وسیلۀ آبی دیگری که با آن بتوان طهارت گرفت از دیگر مشکلات است. نه در دانشگاه که در هیچ کجا پیدا نمی کنید و براحتی خانه هایی که ایرانیان در آنها قبلاً زندگی کرده اند را می توان از درون دستشوییش شناسائی کنید چون معمولاً شلنگ وصل می کنند.

خب باشه تا بعداً باز براتون از اینجا تعریف کنم

 

,
,
نویسنده : دانشجو ; ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/۱٢
    پيام هاي ديگران()   لینک