نوع پوشش دانشجویان تاجیک - مختصری در مورد تاجیکستان ودانشگاههایش و مشکلات دانشجویان

مختصری در مورد تاجیکستان ودانشگاههایش و مشکلات دانشجویان


+ نوع پوشش دانشجویان تاجیک

سلام

دیشب ساعت یک و سی دقیقه بامداد بالاخره بعد از ۴٨ ساعت قطعی آب به پایان رسید تقریباً اکثر ساکنین دوشنبه ٢ روز را بدون آب سر کردند با دوباره جاری شدن آب در لوله ها، همانطور که قبلاً هم براتون گفته بودم قدر همان آب گل آلود را بیشتر دانستیم

شکر نعمت، نعمتت افزون کند                  کفر نعمت از کفت بیرون کند

 نمیدونم دقیقاً چرا و به چه علت آب قطع شده بود؟؟!! ولی خب با بی آبی بسیاری از مردم اذیت شدند هنوز دقیقاً فصل سرما آغاز نشده و بعد از نیمه برفی که چند وقت پیش بارید باز دوباره هوا صاف شده و چند روزی هست که با دیدن آفتاب احساس گرمای بیشتری می کنیم البته دمای هوا هم بیشتر شده.

 چند وقت پیش جشن ۶٠ سالگی دانشگاه ملی تاجیکستان بود دقیقاً چند روز بعد از جشن رئیسش بازنشسته شد و رئیس دانشگاه آموزگاری آقای سعیدوف جایگزین وی شد و رئیس تازه ای برای دانشگاه آموزگاری بنام آقای شریفوف معرفی شده هنوز دقیقاً از طرز برخورد وی با ایرانیها خبر نداریم ولی شنیدها حاکی بر این است که رابطه نسبتاً خوبی دارد.

در دانشگاه های تاجیکستان بیلبوردهایی نصب شده که نحوه لباس پوشیدن را به دانشجویان نشان می دهد خودتان در زیر مشاهده کنید تقریباً اگر شکل لباس دانشجو با این نوع پوششها سازگار نباشد از ورود او به دانشگاه جلوگیری می شود.

 

نمونه لباس برای دانشجویان تاجیک

 

 

روزانه و به صورت شیفتی دانشجویانی از دانشکده های مختلف موظف هستند، برای چک کردن دانشجویان دیگر ،در جلوی دربهای ورودی و راهروها و بناهای مختلف دانشگاه به صورت کشیک بایستند تقریباً کار همان انتظامات خودمان در ایران را انجام می دهند فقط نمدونم چرا از میان دانشجویان این افراد انتخاب می شوند و باید این کار را انجام دهند ؟؟!

 آنها را می توان از بازوبند قرمزی که بر روی دستانشان می بندند بشناسید.

 

کنترل دانشجویان

 

با آمدن رئیس جمهور تاجیکستان امام علی رحمان به دانشگاه ملی برای جشن ۶٠ سالگی و دوباره گوشزد کردن طرز لباس و ممنوعیت استفاده از موبایل در دانشگاهها و همچنین نپوشیدن لباسهایی با نوشته های غربی دوباره موج تازه ای از تفتیش ها در دانشگاه ها آغاز شد.

 نمی دونم چرا ولی معمولاً کشورهایی که از لحاظ اکثر جهات از بقیه کشورها عقبتر هستند بیشتر در مسائل فردی افراد دخالت کرده و برای آنها تعیین و تکلیف می کنند. شاید اینجور مسائل بیشتر در اینگونه کشورها مرسوم باشد ،بجای پرداختن به مشکلات اساسی و مهم جامعه ، مثلاً همین رفاه اجتماعی مردم که یکی از آنها وجود برق و آب و گاز دائمی هست. قطعی برق و آب و گاز دیگر در تاجیکستان جزء مسائل عادی محسوب می شود بطوری که حتی کوچکترین اشاره ای یا اعتراضی از سوی مردم شنیده نمی شود .البته خود تاجیکها نیز خودشان را مردمی قانع و صبور می دانند که بواقع هم همینطور است. با وجود امید زیاد مردم به بهتر بودن شرایط برق در زمستان امسال ولی باز قطع گاه به گاه برق نشان از تکرار دوباره مشکلات برقی دارد. امیدوارم در اندک زمان ممکن این همزبانان عزیزمان هم از این نعمتهای قرن ٢١ بطور کامل برخوردار شوند.

راستی از هزینه بالای تلفن برای تماس با ایران برایتان بگویم که دل همۀ ایرانیان را خون کرده تماس با خط MLT  که نام شرکت مخابرات دولتی تاجیکستان هست با ایران معادل دقیقه ای ٨٠ سنت یا همان ٨٠٠ تومان خودمان می شود که بسیار گران است در حالی که تماس با مسکو دقیقه ای ٧ سنت یا به عبارتی ٧٠ تومان می شود تعجب همه ما را برنگیخته، البته بعد از کاوش زیاد در سیم کارتهای مختلف موجود در اینجا از ام.ال.ت گرفته تا بی لاین و ایندیگو و.... به این نتیجه رسیدیم که برای تماس با ایران خط Bee line مناسبترین نرخ را دارد که دقیقه ای معادل ٢٠ سنت می شود. در اینجا چون برای خرید سیم کارت موبایل پول جداگانه ای پرداخت نمی شود و بالفور سیم کارت را دریافت می کنی (بالعکس ایران که پول زیادی را می دهید و در نوبت هم انتظار می کشی؟!!! ) و تقریباً تمام مبلغ خرید کارت که با ۵$ آغاز می شود در حساب شارژ تلفن شما موجود است، تمامی دانشجویان ایرانی به محض ورود به اینجا سیم کارتی را تهیه می کنند. آشنایی کم تاجیکان با نرم افزار یاهومسنجر و نصب نبودن آن بر روی سیستمهای کافی نتها از دیگر مشکلات دانشجویا برای تماس با ایران است.

شاد و سر زنده باشید

 ,


,

نویسنده : دانشجو ; ساعت ٦:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٩/۱٢
    پيام هاي ديگران()   لینک