برق آمد

سلام دوستان عزیز این روزها هوای تاجیکستان رو به گرم شدن هست و اغلب بیشتر روزها بارانی است و خدایی وقتی بارش می گیره نمی دونید چه جوری می بارد انگار دل آسمان خیلی گرفته چون عین سیل می بارد خوشبختانه با درست شدن روابط دوباره میان ازبکستان و تاجیکستان ما نیز دوباره از نعمت برق برخودار شدیم در واقع برق از ترکمنستان به تاجیکستان می آید با مسیر ترانزیتی ازبکستان و هر موقع که روابط این دو کشور کمی تیره شود راه برق تعطیل می شود و شاید اگر روزی طرح ارتباط برق و گاز و راه آهن ایران افغانستان و تاجیکستان اجراء شود دیگر شاهد بی برقی تاجیکستان در زمستان نباشیم .

روز بارانی تاجیکستان

تاجیکستان که دارای بزرگترین سد خاکی در جهان است با قدرت تولید برقی 3000 مگا وات معمولاً در تابستان دارای انرژی برق بالایی است که امکان صادرات دارد ولی بالعکس در زمستان احتیاج به واردات و حمایت برقی دارد فکر می کنم برعکس ایران باشد که در تابستان برق می خواهد و در زمستان برق برای صادرات دارد و شاید ارتباط این دو کشور همزبان باعث تکمیل کمبودهای یکدیگر شود البته این کار خود مدیریتی دقیق می خواهد که امیدوارم مسئولین هر دو کشور بتوانند به این درجه هماهنگی برسند.

بزرگترین سرمایه طبیعی در تاجیکستان شاید همین آب باشد و تعداد زیادیی رودخانه از قله های متفاوت جاری هست و عملاً کسی آنقدر توجهی به آن ندارد و بنظرم با کنترل این نعمت الهی روزی تاجیکستان از کشورهای سرمایه دار در منطقه شود بهر حال فعلا هنوز خبری نیست.

امروز 8 مارس است و روز جهانی عید زنان به همه خانمها تبریک می گم و خوشبختانه در تاجیکستان هم این جشن را ارج می نهند و در تمامی جاها می بینی تابلویی جهت تبریک نصب است و آقایان به خانمها هدیه می دهند شاید براتون جالب باشه بگم چند وقت قبل هم روز ارتش در تاجیکستان بود که بعنوان عید آقایان بود و دقیقا مراسمی برای تبریک به آقایان بود و هدیه هایی که از طرف خانمها به آقایان داده می شد. چیز دیگری که جالب هست در تاجیکستان این است که اگر تعطیلات با آخر هفته مصادف شود در ازاء آن یک روز بعد را تعطیل می کنند که در نوع خودش جالبه یادمه وقتی بچه بودیم و به تقویم نگاه می کردیم و تعطیلاتی با آخر هفته یکی می شد چقدر دلمون می سوخت که یک روز تعطیلی را از دست می دهیم ولی خب اینجا داره جبران می شود. خلاصه اینکه این روزها  بازارها خیلی شلوغ بودن و هم خیلی سر مغازه های گل فروشی، و معمولاً می بینید که تمامی دانشجویان پسر یا تمامی کارمندان مرد یک اداره یا موسسه و ... پول روی هم می گذارند و برای تمامی دانشجویان دختر و یا کارمندان زن هدیه ایی می خرند.

چند وقت پیش هم یک جام فوتبال طبق روال سالهای گذشته بین بعضی سفارتهای مختلف موجود در تاجیکستان ( از جمله آمریکا و انگلیس و افغانستان و روسیه و ... ) و وزارت امور خارجه تاجیکستان و چندین تیم تاجیکی دیگر به مناسبت 22 بهمن راه افتاد که خوشبختانه تیم فوتبال ایران هم به فینال رسیده و امیدوارم بتواند امسال بعد از چندین سال جام قهرمانی این مسابقات را که حامی اصلی ایران است را از آن خود کند.

راستی بوی عید نوروز هم کم کم به مشام می رسد که بعداً حتما از ماجراهای اینجا براتون تعریف می کنم.

 شاد و سر زنده باشید.

/ 1 نظر / 39 بازدید
fadayerahbar

سلام، مگر ساواکی ها، ببخشید منظورم سپاه و نیروی قدس بود، در عربستان هم مقاطعه کار هستند که می‌خواستند این عرب رو در آمریکا بکشند. فکر می‌کنم تو ایران همه شرکتهرا خریده باشند و چون جا تنگ شده رفتند تو عربستان هم شلوغ کنند تا قرارداد ببندند. چند سال پیش موقع افتتاح فرودگاه اینها باند را اشغال کردند و زوری قرارداد گرفتند. همه چیز پول هست. چون دزدها زیاد شدند منظورم احمدی‌نژاد و دار و دستش، سپاه باید در خارج سفیر عربستان را بکشه تا قرارداد بگیره. واقعا که کشورمون پیشرفت کرده. یا صاحب الزمان با نام تو اینها جنایت کردند و اسمش را اسلام گذاشتند. امام خمینی وقتی‌ فوت کردند یک قران نداشتند شرم بر شما.