میان ترم

سلام

آب و هوای زمستانه در تاجیکستان این روزها خیلی شباهتی به تعریفهای سال گذشته دانشجویان پیشین نداره و شاید بعضی وقتها هنگام ظهر  نزدیک 15 درجه نیز می رسد و درک این گرما هم مشهود است و هم تابلوهای متفاوتی که در بعضی چهار راهها نصب شده بیانگر آن است البته خدایش شبها هنوز سرد می شود و علیرغم تمام این توصیفات ما خودمون را برای هوایی سردتر آماده کرده بودیم البته فقط از لحاظ ذهنی چونکه از وسایل گرمایی آنچنانی که خبری نیست.

میان ترم است و الان گشت و گذار در خیابانهای دوشنبه و پارکهای آن مخصوصا پارک جدید رودکی و عکس گرفتن با نماد شهر دوشنبه مجسمه شاه اسماعیل سامانی معروف به هیکل سامانی شاید تنها سرگرمی های دانشجویان ایرانی در تاجیکستان باشد نمیدونم کی و کجا ، ولی شاید روزی با دیدن این عکسهای یادگاری تصاویر زیبایی در ذهنمان یادآوری بشود.

 هیکل سامانی

راستی این چند وقت ماشینهای ایرانی سمند و پژو 405  زرد رنگ ،گاهاً با پرچمی سه رنگ در خیابانهای دوشنبه می بینم خیلی برام جالب بود،  یکبار  با یکی از رانندگان ماشین سمند صحبت کردم و گفتم با ماشین ایرانی چطوری ؟  با کمال پر روی برگشت و گفت ماشین ایرانی نیست و فرانسوزی (فرانسویی) است حالا ایران خودرو دلش خوشه که داره ماشین ایرانی و ملی به کشورهای دیگر معرفی می کنه نمی دونم واقعاً می شود یا نه؟

ولی در کل دیدنشون برام چیز جالبی بود که عکسشو می ذارم شما هم ببینید فقط دلم نمی یاد بگم این روزها که داره ماشین هر روز در ایران گرانتر می شود چرا اینجا با چنین قیمتی این ماشینها را اونهم به صورت قسطی می فروشند یعنی فقط 10 هزار دلار که اون هم اگر 3000 دلار نقدی داشته باشید می توانید آنرا بگیرید اگر واقعاً قیمتشون اینه که البته هست و شرکت ایران خودرو با ضرر که ماشین را به آنها نمی دهد .

تاکسیهای ایرانی در شهر دوشنبه

چرا بیچاره راننده تاکسیهای ایران که با چه بد بختی می توانند پول جمع کند و ماشینشون را عوض کنند باید اینقدر پول گزاف بدهند تا یکی از این ماشینها را بگیرند.

یک موضوع جدید دیگه اینکه چند وقت پیش از دست یکی از دوستانم پیش شمارۀ ماهنامه خردورز را که انجمن دانشجویان مقیم تاجیکستان چاپ کردند گرفتم جالب بود و امیدوارم که موفق باشند و زودتر شماره های بعدی با مطالب پربارتری ببینیم.

شاد باشید.

/ 1 نظر / 48 بازدید
fadayerahbar

سلام، مگر ساواکی ها، ببخشید منظورم سپاه و نیروی قدس بود، در عربستان هم مقاطعه کار هستند که می‌خواستند این عرب رو در آمریکا بکشند. فکر می‌کنم تو ایران همه شرکتهرا خریده باشند و چون جا تنگ شده رفتند تو عربستان هم شلوغ کنند تا قرارداد ببندند. چند سال پیش موقع افتتاح فرودگاه اینها باند را اشغال کردند و زوری قرارداد گرفتند. همه چیز پول هست. چون دزدها زیاد شدند منظورم احمدی‌نژاد و دار و دستش، سپاه باید در خارج سفیر عربستان را بکشه تا قرارداد بگیره. واقعا که کشورمون پیشرفت کرده. یا صاحب الزمان با نام تو اینها جنایت کردند و اسمش را اسلام گذاشتند. امام خمینی وقتی‌ فوت کردند یک قران نداشتند شرم بر شما.