آمدن به تاجیکستان

آمدن به تاجیکستان اون هم از ایران می تواند زمینی یا هوایی باشد که البته اکثر دانشجویان و گردشگران هم از طریق هوایی به شهر دوشنبه سفر می کنند. ما هم بعد از پرس و جوی زیاد ترجیح دادیم  با تاجیک ایر سفر کنیم بلیط رفت و برگشت ۵١٨٠٠٠ تومان می شد که تقریبا حدود صد هزار تومان از بلیط شرکت هواپیمائی آسمان گرانتر  می شد ولی بازهم سراغ آسمان نرفتیم چون پرواز مستقیم از تهران نداشت و باید با یک پرواز تا مشهد می رفتیم و بعد دوباره از اونجا با هواپیمای دیگری به دوشنبه پرواز میکردیم راه بدی نبود ولی از دوستانم که پرسیدم آنها گفتن ما یکبار تجربه بدی داشتیم و کسی پاسخگو نبود هر چند که خود آسمان مقصر اصلی بود حالا داستان چی بود؟

خدا را شکر معمولا پروازهای ایرانی اصلا توجه ای به برنامه زمان بندی شده ندارند و اینکه این مسافر بیچاره روی زمان پروازش حساب کرده اصلاً براشون مهم نیست خلاصه سرتون را درد نیاورم هواپیما با تاخیر از تهران بلند می شود و دقیقاً ۴۵ دقیقه قبل از پرواز دوشنبه به مشهد می رسد البته جای شکرش باقیه که قبل از پرواز می رسد ولی با این حال در فرودگاه مشهد بی توجه به اینکه مسافران از تهران دارند می آیند مسافران رزرو را سفر هواپیما کردن و دیگر اجازه ندادند مسافرانی که از تهران آمدن سوار بشوند حالا شما جای مسافر بیچاره هلک و هلک از تهران آمدی مشهد اینجا می گویند جا نیست سوار شوید مقصر دیر آمدن هم شما نباشید مقصر شرکت آسمان است پرواز از تهران دیر بلند شده و بجای اینکه شما ٢ یا ٣ ساعت قبل توی فرودگاه مشهد باشید حالا رسیدی !!!

تازه بعد هم با جواب سر بالای مسئولان شرکت آسمان در فرودگاه مشهد مواجه بشید که " تا مشهد که فعلا شما را آوردیم پرواز دوشنبه دیگه جا نداره مجبوری تا پرواز بعدی منتظر بمانید" یک لحظه اگر آدم بی خبر باشد با خودش فکر می کند آره با پرواز بعدی میرویم دوشنبه ولی صد حیف که پرواز بعدی یک هفته دیگر می پره! یعنی فقط پنج شنبه ها از مشهد به دوشنبه پرواز هست حالا خودتون داوری کنید اگه تو اون موقعیت باشید چه کار می کنید ؟ هیچ کس هم جوابگو نیست تازه جواب درستی هم بهتون نمی دهند فکر کنم دیگه تو دنیا اینجور مسائل حل شده باشد به غیر از ما جهان سومی ها، تازه اینجا هست که باید شما خسارت اشتباه شرکت آسمان را پس بدهید و با پول خودت یک بلیط برگشت به تهران را بخرید؟!! تا به خانه ات برگردی.

 بخاطر همین مسائل ما ترجیح دادیم با آسمان پرواز نداشته باشیم به شما دوستان عزیز هم پیشنهاد می کنم اگر قصد دارید به تاجیکستان بیاید اون هم از راه مشهد با هر وسیله مطمئنی که میتوانید خودتان را یک روز قبل به مشهد برسانید که دچار چنین مشکلی نشوید.

خب بیایم سر پرواز تاجیک ایر که شنبه ها و سه شنبه ها است ما پروازمان شنبه بود که سوار شدیم از فرودگاه امام همه چیز داشت معلوم می شد هواپیما جلوی خرطومی نمی توانست بیاد چون مثل اینکه استانداردش با هواپیماهای جدید فرق داشت و درب هواپیما با خرطومی های فرودگاه جور در نمیامد !!! خلاصه بر عکس اکثر پروازها که مسافران بعد از گذشتن از گیت مستقیم سوار هواپیما می شوند ما مجبور بودیم با اتوبوس به سمت هواپیما برویم، محدودیت ٢٠ کیلو بار برای هر مسافر هم باعث شده بود هر کسی حداقل یک ساک کوچک برای داخل هواپیما همراهش بیاره حالا فضای تنگ داخل هواپیما با ۶ صندلی در هر ردیف تمام قفسه های کوچک بالا سرمون پر شدند تا هواپیما حرکت نکرد خبری از کولر یا تهویه مطبوع هوا نبود. با تمام این تفاسیر پرواز بلند شد و بعد از پذیرایی های پی در پی خیلی زود خلبان اعلام کرد آماده فرود باشید.

فرودگاه شهر دوشنبه

فرودگاه شهر دوشنبه :

با ٢ تا اتوبوس مسافرین را به یک سالن کوچک رساندن بنظرم در لحظه اول، آدم فکر می کند که اینجا واقعا فرودگاه یک پایتخت است ؟!! از فرودگاه دوشان تپه که کوچکتره؟ خیلی سریع با ازدحام جمعیت پشت دریچه های چک پاسپورت مواجه شدیم خوبه تازه یک پرواز بودیم  ٣ یا ۴ اتاقک برای چک پاسپورت بود که ٢ نفر بیشتر نبودن قبلاً شنیده بودم برگهایی را هم موقع ورود باید پر کنیم که این دفعه مثل اینکه تمام کرده بودن چون بعد از کمی معطلی گفتن نیست بیاید رد شوید ٢ ردیف کوچک نقاله هم بود که بارهامون را می آورد بارم را که گرفتم از سالن خارج شدم حالا تو شهر دوشنبه بودم جایی که مردمش با ما همزبان هستند جلوۀ فرودگاه نشان از عقب ماندگی این کشور داشت شاید الان خیلی از فرودگاه های کوچک کشور ما وضعیتی به مراتب بهتر از اینجا داشته باشند.

یکی از آشنایانم اونجا منتظرم بود که با او به خانه اش رفتیم، چقدر خوبه آدم وقتی جایی میرود آشنایی داشته باشد چون با اینکه اینجا همه فارسی حرف می زنند باز هم احساس غربت به آدم دست می دهد مخصوصاً اینکه منتظر نیستی حرف مردم را متوجه نشوی ولی عملاً این اتفاق می افتد و تشخیص اینکه کلمۀ گفته شده روسی هست یا تاجیکی کمی مشکله؟!! البته به مرور این مشکل حل می شود که بعداً براتون توضیح می دهم.

 

 

/ 3 نظر / 234 بازدید
ایرانی

دوست عزیز ممنون زخمت کشیدید

حسینی

سلام دوست عزیز یه سوالی داشتم اگه براتون مقدوره برام ایمیل بذارید سفر زمینی به تاجیکستان رو برای من توضیح بدهید از لطفتون ممنونم

fadayerahbar

سلام، مگر ساواکی ها، ببخشید منظورم سپاه و نیروی قدس بود، در عربستان هم مقاطعه کار هستند که می‌خواستند این عرب رو در آمریکا بکشند. فکر می‌کنم تو ایران همه شرکتهرا خریده باشند و چون جا تنگ شده رفتند تو عربستان هم شلوغ کنند تا قرارداد ببندند. چند سال پیش موقع افتتاح فرودگاه اینها باند را اشغال کردند و زوری قرارداد گرفتند. همه چیز پول هست. چون دزدها زیاد شدند منظورم احمدی‌نژاد و دار و دستش، سپاه باید در خارج سفیر عربستان را بکشه تا قرارداد بگیره. واقعا که کشورمون پیشرفت کرده. یا صاحب الزمان با نام تو اینها جنایت کردند و اسمش را اسلام گذاشتند. امام خمینی وقتی‌ فوت کردند یک قران نداشتند شرم بر شما.