خبرهای قبل و بعد از سال 2009

سلام  

ضمن عرض تبریک سال نو میلادی ، نوشتاری را قبل از سال نو میلادی می خواستم بگذارم که نشد و الان با متن بعد از سال نو می گذارم:

تزئینات سال نو

با نزدیک شدن هر چه بیشتر به سال نو میلادی تغییرات در شهر حکایت از  آمادگی  بیشتر مردم برای برگزاری این مراسم دارد این هفته در تمامی دانشگاه ها جشنهایی به مناسبت سال 2009 برگزار شد از رقص و آواز گرفته تا خوانندگی دانشجویان و پوشیدن لباس بابانوئل هر چند پیش از این گفته می شد دیگر نمی خواهند امسال، آغاز سال میلادی را جشن بگیرند و  نوروز جشن اصلی خواهد بود ولی باز هم همه چیز حکایت از مراسمی تمام عیار دارد با این حال خود تاجیکها از کم شدن جلوۀ مراسم سال نو میلادی در این چند سال می گویند.

این روزها مجسمه های بادی از بابانوئل و آدم برفی و چراغانی همه جا یافت می شود در اکثر ستونهای چراغ برق تابلوهایی با این مضمون " سال نو، تقدیر نو " و چیزهایی با این مضمونها نصب شده است.

سال نو تقدیر نو

تا به حال از قطع برق، خدا را شکر خبری نیست و حداقل دل مردم به این شاد است و همه می گویند رئیس جمهور گفته امسال نباید قطع برق در شهر های کلان داشته باشیم به قول معروف جوجه را آخر پاییز می شمارند فقط این دفعه ما پایان زمستان خواهیم شمرد.

راستی چند روز پیش عکسهایی از مراسم بزرگ داشت رودکی پدر شهر فارسی در ایران را دیدم، روی سایت انجمن دوستی ایران و تاجیک نمیدونم چی بگم ؟ خدا کنه عکسهایی که گذاشته ، زمانش آخر مراسم یا زمان استراحت باشه !! چون سالن به نسبت خیلی خالی است ؟! نمی دونم چرا ولی دل آدم می گیره وقتی می بینیم در کشور خودمان اینقدر کم به این چیزها اهمیت می دهیم ولی بجاش کشورهای دیگر اینقدر دنبال به نام زدن این افراد هستند لااقل اگر تاجیکستان مدعی باشد حرفی نیست که اینها قومی از ایران هستند هرچند بدست تاریخ و تقدیر از ایران جدا شده اند ولی دیگر ازبکستان و ترکیه ، یا دیگر کشورها که زبان اصلی آنها ترکی هست ادعای چه دارند ؟؟

یک مسئله جالب دیگه که کمتر در ایران دیده می شود و اینجا به وفور می بینید اینکه در اکثر دانشگاه های تاجیکستان تصاویری از چهرهای آدمهای برجسته نقاشی شده و روی دیوارها نصب است که صد البته تصویر رودکی، حافظ، سعدی و ابو علی سینا و ... نیز جزء اصلی آنها خواهد بود و حتی تصاویری از حکایتهای شاهنامه و غیره را می بینید. که بسیار هم زیبنده است و هم نشان از وجود شخصیتها و تمدن دیرینه و بلند ایرانیان دارد و مسلماً هر خارجی که به تاجیکستان بیاید ناخودآگاه با این افراد آشنا شده و آنها را خواهد شناخت.

متنی که از این به بعد می خوانید مال سال نو است :

خب می بخشید چند روزی شد که متن جدیدی نگذاشتم چندین مسئله دست به دست هم داده بود بگذریم امیدوارم از این به بعد با ترتیب بیشتری متن ها را بنویسم از دوستانی هم که ابراز علاقه کردند و ایمیل یا متن خصوصی هم گذاشتند ممنونم.

همزمان با برگزاری سال نو در خیابانها و دانشگاههای تاجیکستان مراسم عزاداری محرم هم در سفارت برگزار می شد که البته عزاداری در تاجیکستان هم حال و هوای خودش را داشت هر چند که اکثر دانشجویان یاد ایام تاسوعا و عاشورا در شهرها و محله های خود را می کردند ولیکن شرکت در مراسمهای سفارت نیز خالی از لطف نبود و آشنایی بیشتر با ایرانیانی که در تاجیکستان هستند و تا به حال ندیده بودیم و همزمان عزاداری با تعداد دیگری از اقوام فارسی زبان یا بهتر بگویم افغانیان خودش جالب بود وجود تعداد کمی پاکستانی که با اینکه زبان فارسی را درست متوجه نمی شدند در میان جمع نیز قابل توجه بود حتماً تنها نام امام حسین (ع) کلمۀ مشترک بین این اقوام بوده است در مورد دیگر جاها در تاجیکستان راستش جایی مراسم علنی ندیدم نمی دونم جایی مراسم می گیرند یا نه؟ فقط از بعضی تاجیکها شنیدم که موعظه و شرح وقایع کربلا در مورد امام حسین (ع) را در یکی از مساجد روز جمعه ، امام جمعه اش گفته بوده است .

همانطور که قبلاً هم گفته بودم سلسله ایام امتحانات آغاز شده و حسابی دانشجویان مشغول هستند و هر کدام که  امتحانش تمام می شود و برایش امکان دارد به دنبال خرید بلیط برای سفری به ایران در زمان بین دو ترم است درسها از نهم فوریه دوباره آغاز می شود . ولی متاسفانه پرواز شرکت آسمان فعلاً یک ماهی است که لغو شده و یکی در میان شدن پروازهای سه شنبۀ تاجیک ایر هم خود مشکلاتی را درست کرده است که ازدحام جمعیت برای پروازها بیشتر شود. راستی حتماً با خبر شده اید که چند وقتی است در تاجیکستان زلزله می آید و زمین هر از چند گاهی تکانی به خود می دهد هر چند که شدت آنها از 5.5 یا بعضاً 6.5 ریشتر اعلام شده و زمانی که ما احساس زلزله کردیم بسیار طولانی بود ولی خدا را شکر خرابی و یا صدمه جانی به بار نیاورد بگذریم از اینکه زلزله دل دانشجویان خوابگاهی را بسیار خالی کرد و شاید صدای جیغ و گریه خانمها و فریاد بعضاً آقایان تا مدتها ذهن آدم را به خود مشغول می کرد و با هر تکانی ترس از اینکه نکند زلزله باشد ولی گفته تاجیکها که این بناها از زمان شوروی یعنی 60 یا 70 سال پیش است و حتماً محکم بنا شده است و خیالتان راحت باشد هم در نوع خود جالب بود هر چند شنیدن مدت عمر این بناها خود لرزه به وجود آدمی می اندازد.

با تمام این اوصاف و تعطیلات موجود اکثر دانشجویان به فکر سفر به ایران و تجدید قوای روحی و معنویی خود هستند از اینها بگذریم که خیلی پرچونگی کردم تا سری بعد فعلاً خداحافظ 

/ 1 نظر / 54 بازدید
fadayerahbar

سلام، مگر ساواکی ها، ببخشید منظورم سپاه و نیروی قدس بود، در عربستان هم مقاطعه کار هستند که می‌خواستند این عرب رو در آمریکا بکشند. فکر می‌کنم تو ایران همه شرکتهرا خریده باشند و چون جا تنگ شده رفتند تو عربستان هم شلوغ کنند تا قرارداد ببندند. چند سال پیش موقع افتتاح فرودگاه اینها باند را اشغال کردند و زوری قرارداد گرفتند. همه چیز پول هست. چون دزدها زیاد شدند منظورم احمدی‌نژاد و دار و دستش، سپاه باید در خارج سفیر عربستان را بکشه تا قرارداد بگیره. واقعا که کشورمون پیشرفت کرده. یا صاحب الزمان با نام تو اینها جنایت کردند و اسمش را اسلام گذاشتند. امام خمینی وقتی‌ فوت کردند یک قران نداشتند شرم بر شما.