نحوه ثبت نام دکترا

با سلام

خیلی زود ایام عید گذشت و تمام شد و سیزده بدر هم گذشت هنوز باورم نمی شه نمی دونم چرا اینقدر زود روزهای هفته و ماههای سال می گذرند انگار همین دیروز بود از عید و سال نو نوشتم و می دونم که چیزی نمی گذرد که سال نو بعدی را تبریک خواهم گفت ان شا الله اگر زنده باشم راستی اینجا سیزده بدر تقریباً اکثر ایرانی ها با همدیگر در منطقه ایی شمال شهر دوشنبه به نام ورزاب ( باغ خاله) جمع شدند جای سرسبزی است با رودخانه ای جاری در میان باغ البته هنوز خیلی زوده که کاملا سر سبز بشه و شاید چند وقت دیگه یعنی در ماه اردیبهشت بهترین موقع دیدار از این مناطق باشه باید بگم که اینجا سیزده بدر بارانی هم بود و خیلی ها هم بخاطر همین ترجیح دادن بیرون نیایند خود مردمان تاجیک هم تا جایی که من دیدم خبری از مراسم سیزده بدر نداشتند و شاید همین باعث شده که برای من اطمینان به قولی که می گوید سیزده بدر از اروپا وارد ایران شده و  رسمی ایرانی نبوده بیشتر شود ولی خوب خدایی رسم بدی نیست مخصوصا الان که مردم ما خیلی کم فرصت می کنند سری به طبیعت بزنند.

این چند وقت خیلی از دوستان از نحوه ثبت نام دکترا و تاریخ آن می پرسند راستش باید بگویم با تماسی که من با مسئول روابط بین الملل دانشگاه گرفتم و ازش سئوال کردم گفت که ماه سبتامبر وقت ثبت نام است ولی خوب همین طور که قبلا هم گفتم حداقل یکماه زودتر باید برای ارزشیابی مدرک ایران توسط وزارت معارف تاجیکستان وقت بگذارید پیش از آن هم باید توسط سفارت مدرک تایید شود که برای آن هم یا باید خود فرد حضور داشته باشد یا به شرکت معتبر که وزارت علوم معرفی کرده سر بزنید و یا اگر دوستی مدارک شما را می آورد به او وکالت محضری و اصل مدرک را بدهید هرچند که من اصلا کسی را تشویق به ادامه تحصیل در اینجا نمی کنم ولی باید بگویم اینجا جایی است که مدرک حضوری مقطع دکترایش مورد قبول ایران است و مشروط به انتشار حداقل دو مقاله کامل (Full Paper) در نشریات معتبر علمی‌ـ ‌پژوهشی، منتشره در کشورهای غیراز کشورهای مستقل مشترک المنافع و آسیای میانه که حداقل یکی از آنها دارای نمایه (Index) بین المللی باشد. در مورد دکترا در رشته های هنری و نمایشی هم اصلا اطلاعاتی ندارم ولی اگر چیزی بدست آوردم شما را حتماً مطلع می کنم.

چند روز پیش هم جلسه انتخابات انجمن دانشجویان مقیم تاجیکستان بود که آقای هادی به عنوان رئیس انجمن رای آورد امیدوارم از این پس شاهد موفقیت و پیگیریها بیشتر مسائل دانشجویان در تاجیکستان باشیم اعضای هئیت مدیره هم تقریبا عوض شدند و تنها خانم توکلی از دوره قبل در این دوره نیز حضور دارد.

راستی نشریه دانشجویی خردورز هم ماهانه تا الان بطور مرتب چاپ شده و هر روز شاهد بهتر شدن آن هستیم در اواخر ماه اردیبهشت هم همایشی بین ایران و تاجیک در مورد دانشگاه ها برگزار میگردد که نمی دونم بیشتر هدفش معرفی دانشگاه های ایران به تاجیکها است یا بالعکس آشنا شدن نمایند های دانشگاه های ایران با دانشگاه های تاجیکستان چون اگر هدف جلب دانشجوی تاجیک برای دانشگاه های ایران باشد باید بگویم که فکر نمی کنم آنچنان استقبال زیادی بشود چون مسلماً هزینه های دانشگاه های ایران برای تحصیل گرانتر از دانشگاههای تاجیک می شود راستی از هزینه گفتم باید بگویم در مقطع دکترا امسال که شهریه 3000 دلار بود باید ببینیم آیا امسال درصدی را اضافه می کنند یا نه چون تازه پارسال بود که نرخ دانشگاه ها از 1500 به 3000 رسید ولی در کل من توصیه ایی به دوستان برای آمدن به تاجیکستان ندارم و شاید اگر برایتان امکان دارد یکبار از نزدیک با اینجا آشنا شوید و محیط اداری اینجا را ببینید شاید نظر خودتان هم با من یکی شود راستی در مورد آزمون ورودی نیز چیزی نگفتم که از آن هم با خبر باشید بد نیست چون وقتی کارها تمام شد برای ثبت نام باید امتحان ورودی بدهید هر چند که معمولاً زیاد مشکلی نیست و تنها با داشتن معلوماتی جزئی می توان از آن گذشت ولی خب دانستنش بد نیست فکر می کنم دو مورد از آنها امتحان از زبانهای خارجی انگلیسی و روسی و دیگریش فلسفه باشد که بقول دوستان هرچی بگویی اینجا جزئی از فلسفه حساب می شود و حتما امتحانی هم از تخصصی که می خواهید ادامه بدهید خواهند گرفت البته امتحان زبان روسی برای مقطع دکترا جزء چیزهایی است که امسال اضافه شده و اینکه چند دانشگاه به آن عمل می کنند خدا می داند چون اغلب دانشجویانی که از ایران به اینجا می آیند اطلاعی از روسی ندارد. همه اینها را گفتم ولی خب بعضی ها متاسفانه این مراحل را با پول می گذرانند که بعد ها باعث بروز مشکلاتی برای تمامی دانشجویان خارجی در تاجیکستان می شود که فکر می کنند همه حاضرند برای گذشتن از امتحان پول بدهند. در مورد اجاره خانه هم باید بگم معمولا اینجا اگر جای خوبی بخواهید پیدا کند منظورم آپارتمان با حداقل وسایل است باید چیزی معادل 600 تا 800 دلار ماهانه هزینه کنید ولی تمامی دانشجویانی که اینجا هستند چنین هزینه ایی را پرداخت نمی کنند و با اسکان در خوابگاه های دانشگاه هزینه پایینتری  تقریبا معادل 60 تا 150 دلار در ماه پرداخت می کنند. امیدوارم که با درایت و تامل زیاد تصمیم اینده ساز خود را بگیرید.

/ 7 نظر / 69 بازدید
مسعود

ممنونم. شما یک هموطن واقعی و ملی هستید.تاجیکستان در حد یکی از دهات خراسان جنوبی است.

مسعود

ممنونم. شما یک هموطن واقعی و ملی هستید.تاجیکستان در حد یکی از دهات خراسان جنوبی است.

لادن

سلام دوست عزيز‏. اطلاعاتي كه نوشتيد رو خوندم. راست اش يه كم نااميد شدم چون چيزهايي راجع به ارزوني اون جا شنيده بودم و اميد داشتم بتونم بيام براي دكترا تو آكادمي شرق شناسي و نسخه هاي خطي دوشنبه ادامه تحصيل بدم كه به نظر ارزون تر از بقيه ي دانشگاه هاست. مي خواستم ايران شناسي يا شرق شناسي بخونم. الان دارم پايان نامه ي مردم شناسي ام رو دفاع مي كنم. واقعا فكر مي كني اون جا اومدن بي فايده است؟ يعني نمي شه هم كار كرد و هم درس خوند و با هزينه ي كم زندگي كرد. ممنون مي شم بهم بگي‏‏ تا اگه درست نيست روش حساب نكنم. دستت درد نكنه.

حسن

با سلام من ا ومدم اون جا ثبت نام کردم برای دکترا یک ماهی هم بودم اما راستش از شرایطش و سطحش خوش نیومد پول ثبت نما هم از جیبم رفت خواهشس میکنم قبل از رفتن و خرج کردن خوب تصمیم بگیرید

مهدی

با سلام اصلا برای کسی که میخواد هزینه کنه تاجیک منتسب درس خوندن نیست فوق لیسانس خودمون از دکترای اونا بهتره

تقی

سلام اون جا میرید مواظب دانشجوی ایرانی باشید اونا بیشتر از تاجیک ها شما رو سر جیب میکنند

fadayerahbar

سلام، مگر ساواکی ها، ببخشید منظورم سپاه و نیروی قدس بود، در عربستان هم مقاطعه کار هستند که می‌خواستند این عرب رو در آمریکا بکشند. فکر می‌کنم تو ایران همه شرکتهرا خریده باشند و چون جا تنگ شده رفتند تو عربستان هم شلوغ کنند تا قرارداد ببندند. چند سال پیش موقع افتتاح فرودگاه اینها باند را اشغال کردند و زوری قرارداد گرفتند. همه چیز پول هست. چون دزدها زیاد شدند منظورم احمدی‌نژاد و دار و دستش، سپاه باید در خارج سفیر عربستان را بکشه تا قرارداد بگیره. واقعا که کشورمون پیشرفت کرده. یا صاحب الزمان با نام تو اینها جنایت کردند و اسمش را اسلام گذاشتند. امام خمینی وقتی‌ فوت کردند یک قران نداشتند شرم بر شما.