تغییر ساعات درسی در دوره آموزش عالی تاجیکستان

سلام خدمت دوستان و خوانندگان عزیز

نزدیک پایان ترم است و دوباره شروع زَدشد ها و امتحانات است قبلاً از نحوۀ امتحانات در تاجیکستان برایتان گفته بودم ولی خب با تغییراتی که تازگی در نظام آموزشی تاجیکستان دارد بوجود می آید کمی  شکل امتحانات نیز تغییر کرده و قرار شده امتحانات پایان ترم دوره لیسانس تستی شود و شاید این روش که تجربه ای جدید است مشکلاتی را بوجود آورد.

پیش از این نظام آموزشی تاجیکستان به این صورت بود که فرد بعد از دیپلم 5 سال در دانشگاه درس می خواند و بقول خودشان صاحب معلومات عالی می شد و آنرا متخصص می نامیدند اگر کسی مایل به ادامه تحصیل بود 3 سال دیگر درس می خواند و دفاع اولیه را انجام می داد و به او نامزد علم می گفتند اگر وی راغب باشد می تواند بعد از 5 الی 10 سال دوباره با جمع آوری مطالب بیشتر از رساله اش دفاع دوم را انجام دهد (معمولا در روسیه ) که در صورت پذیرفتن دکتر یا پرفسور نامیده می شد ولی حالا سبک نظام تحصیلی دارد تغییر می کند و مانند ایران و بسیاری از کشورهای دیگر جهان می شود. امسال برای بار اول دوره بَکَلور (لیسانس) چهار ساله شد و پس از آن دوره دو ساله مَگیستر ( فوق لیسانس) است، با این تفاوت که دانشجویان لیسانس باید 256 واحد را طی چهار سال پاس کنند در حالی که در ایران تنها 140 واحد کافی است ، اخیراً خبری را خواندم مبنی به بررسی برای کم کردن طول دوره تحصیل لیسانس و حتی فوق لیسانس با کاهش  تعداد واحدهای درسی دانشجویان ، بهر حال اینجا هر چند تغییرات دارد بوجود می آید ولی باز هم دانشجو انتخاب واحد نمی کند و بصورت اجباری واحد هایی را به او می دهند و هر روز هفته را موظف به شرکت در کلاسهای دانشگاه است و شاید این تنها ظاهر تحصیل باشد که به ایران شبیه شده است.

 در مورد فوق لیسانس هم طبق اعلام جدید وزارت معارف تاجیکستان دانشجوی فوق لیسانس در صورتی که ادامه تحصیلش با  لیسانس موافق باشد بین 850 تا 950 ساعت و اگر یکی نباشد 500 ساعت علاوه بر آن باید درس بخواند فکر می کنم در ایران این عدد چیزی بین 512 الی 640 ساعت (32 الی 40 واحد درسی) نهایتا باشد خلاصه اینکه تعریف کردن تعداد مقالات (رِفِرات) 10 عدد و حتی نحوۀ برگزاری امتحان حداکثر 5 امتحان در هر ترم و ریز شدن در ساعات درسی که بیش از 14 ساعت در هفته نباشد  عملاً با برنامه های پیشین جور در نمی آید و برای دانشجویان ایرانی در مقطع فوق لیسانس مشکلات متعددی را ایجاد کرده چون همگی با روش پیشین درس را در اینجا آغاز کرده اند قبلاً ساعات دروس عمومی بسیار زیاد بود و در حال حاضر ساعات آنها بسیار کاهش یافته است هر چند اصل عمل بسیار خوب است ولی اعلام این تغییرات در میان سال تحصیلی شاید زیاد جالب نباشد.

وزارت معارف تاجیکستان ( وزارت علوم)

و نکته مهمتر اینکه تا الان امکان تایید مدارک تاجیکستان توسط مسکو و دولت روسیه وجود داشت و هر فرد با ارسال مدرکش می توانست مدرک روسی آنرا نیز بدست بیاورد و این تایید و دریافت مدرک از روسیه برای بسیاری از ایرانیان مبنا بود و ارزشمند ولی با اعمال این تغییرات تایید مدارک تاجیکستان توسط مسکو کمی زیر سوال می رود مگر اینکه سبک تحصیل در آنجا هم تغییر کرده باشد که متاسفانه من خبری در این مورد ندارم و همین طور مسئولان تاجیک هم گفتند تطبیقی با نحوۀ آموزش روسیه انجام نگرفته است و این تصمیمات در وزارت معارف تاجیکستان گرفته شده است.

این روزها هنوز بارش باران در تاجیکستان ادامه دارد حتی گاهاً تگرگ (ژاله نام تاجیکش) هم می بارد .

همه جا سرسبز شده و شاید دانشجویان دکتری که به تازگی در اینجا بسیار تعدادشان زیاد شده و خوابگاه ها را پر کرده اند فکر کنند چقدر جای خوبی است ولی صد حیف زمستان و مشکلات اینجا را ندیدن.

 

/ 1 نظر / 51 بازدید
fadayerahbar

سلام، مگر ساواکی ها، ببخشید منظورم سپاه و نیروی قدس بود، در عربستان هم مقاطعه کار هستند که می‌خواستند این عرب رو در آمریکا بکشند. فکر می‌کنم تو ایران همه شرکتهرا خریده باشند و چون جا تنگ شده رفتند تو عربستان هم شلوغ کنند تا قرارداد ببندند. چند سال پیش موقع افتتاح فرودگاه اینها باند را اشغال کردند و زوری قرارداد گرفتند. همه چیز پول هست. چون دزدها زیاد شدند منظورم احمدی‌نژاد و دار و دستش، سپاه باید در خارج سفیر عربستان را بکشه تا قرارداد بگیره. واقعا که کشورمون پیشرفت کرده. یا صاحب الزمان با نام تو اینها جنایت کردند و اسمش را اسلام گذاشتند. امام خمینی وقتی‌ فوت کردند یک قران نداشتند شرم بر شما.