دانشگاه های تاجیکستان

دانشگاه دولتی آموزگاری تاجیکستان

دانشگاه آموزگاری

دانشگاه دولتی آموزگاری صدرالدین عینی تاجیکستان 18 ژانویه سال 1931 با نام انستیتوی عالی اگروپداگوگی (کشاورزی و آموزگاری) شروع بکار کرد و در سال 1939 به نام ارباب ادبیات اکراین ت.گ. شفچنکو تغییر یافت. و سپس با استقلال تاجیکستان نام دانشگاه در سال 1992 به نام دانشگاه دولتی آموزگاری قندل جوره اف تغییر یافت و نهایتاً در سال 2007 به نام کنونی تبدیل یافت که مثلاً نمادی از بزرگی تاثیر فرهنگی صدرالدین عینی در فرهنگ حاضر تاجیکستان می باشد.

این دانشگاه برروی خیابان رودکی ، اصلی ترین خیابان دوشنبه میباشد. دانشگاه دارای یازده دانشکده : فیلولوژی، تاریخ، آموزگاری، ریاضی، جغرافیا، فیزیک، بیولوژی، شیمی، تکنولوژی و صاحبکاری، زبانهای خارجی(انگلیسی ، فرانسه و آلمانی)، زبان و ادبیات روس میباشد و در بیش از 33 اختصاص متخصص آماده می کند در این دانشگاه شعبه دکترا و فوق دکترا نیز فعالیت دارد و 150 استاد دکترا و نامزد علم و حدوداً رویهمرفته بیش از 500 استاد مشغول به تعلیم و تربیت دانشجویان هستند.

این دانشگاه یکی از مهمترین مراکز علمی جهت تعلیم و تربیت مدرسین بلند پایه در تاجیکستان به حساب می رود و تحصیل به سه زبان تاجیکی ،روسی و ازبکی صورت می گیرد.

دانشگاه دارای چاپخانه و همچنین مجله علمی (پیام دانشگاه) و روزنامه (آموزگار جوان) می باشد .

دانشگاه دارای کتابخانه ایی با گنجینه ایی مفید از کتابهای خطی و نادر است که می توان  از آن جمله 52 کتاب خطی به زبان عربی، ترکی و هندی ،دستخطهایی از آثار میرزا عبدالقادر بیدل، جامی ، کما خجندی ، سعدی ، حافظ شیرازی و جلال الدین رومی نام برد.

در این دانشگاه یک مرکز زبان روسی و مرکز تکمیل اختصاص معلمان زبان انگلیسی وجود دارد که هر کدام به ترتیب با همکاری سفارت روسیه و بریتانیا در این دانشگاه راه اندازی شده است. اتاق ایران و تاجیک نیز در این دانشگاه وجود دارد که به همت سفارت جمهوری اسلامی جهت گسترش ارتباطات بوجود آمده است که دارای تعدادی کتاب و تجهیزات کامپیوتری و ... می باشد.

 

نمای بیرون خوابگاه

خوابگاهی در نزدیکی دانشگاه است که تقریباً از لحاظ امکانات برای اقامت دانشجویان خارجی و داخلی مناسب است .

دانشگاه ملی تاجیکستان

دانشگاه ملی

این دانشگاه در سال 1947میلادی تاسیس گردید و در حال حاضر از 14دانشکده مشتمل بر مکانیک و ریاضی، بیولوژی، شیمی، معدن، تاریخ، حقوق ، زمین شناسی، شرق شناسی، روزنامه نگاری، اقتصاد و مدیریت، دارایی و اقتصاد، الکترونیک اقتصادی و فلسفه تشکیل شده است.
دانشگاه ملی جمهوری تاجیکستان با دانشگاه های دولتی مسکو، کلگین فورت اتریش، مانتون آمریکا و دانشگاه قبرس رابطه دو جانبه دارد . ساختمانهای این دانشگاه در نقاط مختلف شهر دوشنبه واقع شده اند که ساختمان اصلی بر روی خیابان رودکی قسمتی دیگر در نزدیکی بازار سبز و قسمتی در قسمتی معروف به جزیره واقع است

 

دانشگاه دولتی کشاورزی تاجیکستان

دانشگاه کشاورزی

این دانشگاه از جمله نخستین مراکز آموزشی آسیای میانه می باشد که در سال 1931 میلادی تاسیس شده است و دارای 21 رشته در سه مقطع کارشناسی، تخصصی و کارشناسی ارشد می باشد.
بر اساس آمار سال 2001 میلادی این دانشگاه هر ساله تعداد 600 نفر دانشجو فارغ التحصیل داشته است. این دانشگاه با موسسات علمی و تحقیقاتی کشورهای مستقل مشترک المنافع، آمریکا، ایران، ژاپن، چین، هندوستان، افغانستان، لهستان، آلمان، انگلستان و هلند روابط علمی و تحقیقاتی دارد. دانشگاه مذکور از 12 دانشکده مشتمل بر مهندسی کشاورزی، باغداری و بیوتکنولوژی، تجارت کشاورزی، زراعت و کشاورزی، مهندسی دام، دامپزشکی، اقتصاد، آبیاری، مکانیزه کردن کشاورزی، دانشجویان خارجی، دانشکده غیر حضوری و دانشکده تحصیلات تکمیلی تشکیل شده است. این دانشگاه نیز دارای فضایی مناسب در اوایل خیابان رودکی نزدیک به محلی به نام وَدَنهَ ساز (به معنای پمپ آب) می باشد

 آدرس اینترنتی دانشگاه : www.tajagroun.tj

دانشگاه دولتی تجارت تاجیکستان

دانشگاه دولتی تجارت تاجيکستان در ساختار تعليمات عالی تنها دانشگاهی است که متخصصانی در زمينه حسابداری، دارائي، اقتصاد، مديريت فروش و صنايع غذايي، اقتصاد جهانی، روابط تجاری اقتصادی بين المللی، بازاريابی در بازار بين المللی و خدمات، امورگمرکی، تکنولوژی محصولات غذايي و ساختار های اطلاعاتی در اقتصاد، فارغ التحصیل دارد.  دارای 4 دانشکده اقتصاد و مدیریت، اقتصادجهانی و حقوق، تجارت و گمرک، تحصیلات غیرحضوری و13 کرسی فعال می باشد. دانشگاه تجارت با انستيتوي اقتصاد، مديريت و امور اقتصادي قزاقستان، دانشگاه اقتصادي قزاقستان، دانشگاه بين المللي تجارت آلماتي، دانشگاه دولتي تجارت مسكو، آكادمي اقتصادي مسكو، دانشگاه تعاون مصرف ناواسبيرسك و دانشگاه اتحاد حسابداران و بازرس هاي حرفه اي آسياي مركزي همكاري نزديك دارد. 

 

دانشگاه فنی دولتی تاجیکستان ( دانشگاه تخنولوگی)

در دانشگاه فني تاجيكستان 6 دانشكده مشتمل بر انرژي، مكانيك و تكنولوژي، مديريت، مهندسي و تجارت، حمل و نقل و راه سازي، ساختمان و معماري و تكنولوژي شيمي فلزات فعاليت دارد .  دانشگاه تكنيكي جمهوري تاجيكستان با دانشگاههاي دولتي فني تاشكند، دانشگاه الكتروتكنيك مخابرات تاشكند، دانشكده اتومبيل و راه سازي تاشكند، دانشكده ساختمان و معماري تاشكند، دانشكده تكنولوژي صنايع سبك بخارا، دانشگاه برق مسكو، دانشگاه زمين شناسي مسكو، دانشگاه امور ساختماني مسكو، دانشگاه دولتي ولاديمير، دانشكده اتومبيل و راه سازي سيبري (آمسك)، دانشگاه حمل و نقل اوكراين و كالج عالي تكنولوژي اينچان (كره جنوبي) رابطه و همكاري دارد. همچنين اين دانشگاه با اتحاديه مدارس عالي فني کشورهای عضو CIS، اتحاديه مدارس عالي ساختماني کشورهای عضو CIS، اتحاديه مدارس عالي فني اورال، سيبري و آسياي مركزي و اتحاديه مدارس عالي معماري کشورهای عضو CIS همكاري مي نمايد. دانشگاه فني تاجيكستان عضو اتحاديه دانشگاههاي سيستم يونسكو نیز می باشد.

 

دانشگاه اسلاویانی

دانشگاه اسلاوياني روسيه و تاجيكستان در سال 1996 ميلادي مطابق قرارداد فيمابين حكومت هاي تاجيكستان و فدراسيون روسيه تاسیس شد. هدف از تشكيل اين دانشگاه پشتيباني از سكنه روسي تاجيكستان و ايجاد شرايط لازم براي تحصيلات آنها مي باشد. تحصيل در اين دانشگاه مطابق استاندارد و برنامه آموزشي روسيه صورت مي گيرد و درس ها به زبان روسي برگزار مي شود.  در دانشگاه اسلاوياني4 دانشكده فيلولوژی، اقتصاد، تاريخ و روابط بين المللي و حقوق وجود دارد. در دانشكده فيلولوژی، رشته های تخصصی زبان و ادبيات روس، زبان های آلمانی، انگليسی، چينی و رشته ژورناليستي وجود دارد. در دانشكدة اقتصاد، رشته های تخصصی مديريت، دارايی و وام و سيستم اطلاعات اقتصادی وجود دارد. در دانشكده تاريخ و روابط بين الملل، رشته های تخصصی تاريخ، فرهنگ شناسی و روابط بين الملل تدريس می شود. در دانشكده حقوق علوم و گرایشهای مربوط به اين رشته تدريس مي شود. همچنين بخش آمادگی و پيش دانشگاهی و دو سال تحصيل سال هاي آخر دبيرستاني در اين دانشگاه وجود دارد. در تمام رشته های تخصصي، زبان فارسي تاجيكي به عنوان واحد درسي غير تخصصي تدريس مي شود. در دانشگاه مذكور به آموزش زبان فارسي تاجيكي خيلي توجه مي شود و همه ساله قبل از نوروز يك هفته به نام هفتة زبان تاجيكي نامگذاری شده و همايش هاي باشكوهي به مناسبت جشن نوروز و شعراي ايراني برگزار مي گردد. این دانشگاه بر روی خیابان تورسون زاده در تقریبا در نزدیکی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان می باشد.

 

آکادمی علوم تاجیکستان

عمده‌ترين مركز و عاليترين مرجع علمي این جمهوري محسوب مي‌گردد و در مؤسسات و شعبات خود دانشمندان مشهور کشور را تحت پوشش دارد. آكادمي علوم جمهوري از اعضاي پيوسته و وابسته تشكيل مي‌شود كه انجام پژوهشهاي عمده در رشته‌هاي علوم مختلف طبيعي و جامعه‌شناسي و همچنین تنظيم و تطبيق مطالعات علمي در قلمرو جمهوري از جملة وظايف آنهاست.
آكادمي علوم تاجيكستان در سال 1951 به عنوان شعبة تاجيكستاني آكادمي علوم اتحاد جماهیر شوروي سابق تاسيس گرديد.  پژوهشها و مطالعات علمي آكادمي در دهة پنجاه عمدتاً به رشته‌هاي نجوم، زلزله شناسي، زمين‌شناسي، شيمي، زيست‌شناسي و يك سلسله مسايل علوم جامعه‌شناسي اختصاص داشت و در دهة شصت تحقيقات علمي در رشته رياضيات، فيزيك عملي و نظري، مسايل نفت و تركيبات طبيعي شيمي، فيزيولوژي و بيولوژي نباتات، اقتصاد، تاريخ و فلسفه، خاورشناسي نيز ابعاد گسترده ای پیدا نمود. آكادمي علوم، مستقيماً تابع هيئت وزيران جمهوري تاجیکستان مي‌باشد و ارگان عالي آن، جلسة عمومي شامل اعضاي پيوسته و وابسته آكادمي محسوب مي‌گردند. این آکادمی بر روی خیابان رودکی و در نزدیکی میدان اُپراواله و دانشگاه ملی مستقر است.

 

آكادمي علوم جمهوري تاجيكستان هم اكنون داراي سه شعبه و جمعاً 19 پژوهشگاه مي‌باشد:
الف) شعبه علوم فيزيك، رياضيات، زمين‌شناسي و شيمي
ب ) شعبه علوم پزشكي و زيست‌شناسي
ج ) شعبه علوم اجتماعي

عمده‌ترين رشته و موضوعات مورد پژوهش مؤسسات علمي آكادمي علوم جمهوري عبارت است از:
1- رياضيات
2- فيزيك نظري و عملي
3- فيزيك شهاب هاي ثاقب و ستاره‌هاي دنباله‌دار
4- زلزله ‌شناسي مهندسي و ناحيه‌اي
5- ساختار زمين و ثروتهاي معدني
6- ويژگيهاي كيميايي فلزات نادر
7- تركيبات استيلن
8- خواص كيميايي مواد فعال بيولوژيك
9- فوتوسنتيز
10- مطالعات راجع به عالم نباتات و حيوانات
11- تشخيص و تداوي امراض جگر، معده 
12- مسائل و مشكلات مهم تاريخ و فرهنگ مردم تاجيك از دوران باستان تا زمان معاصر
13- مسائل فلسفه
14- تاريخ تفكر فلسفي و جريانهاي اجتماعي و سياسي
15- مسائل اقتصاد و ذخاير نيروهاي كارگري جمهوري
16- مشكلات زبان‌شناسي و ادبيات تاجيك

/ 0 نظر / 26 بازدید