کاریابی در دوشنبه

با سلام خدمت دوستان و خوانندگان عزیز خیلی وقت که می خواستم در مورد وضعیت کاری در تاجیکستان صحبت کنم ولی خب موقعیت جور نمی شد تا اینکه امروز از مقابل کاخ فرهنگی جوانان آریا می گذشتم که تعدادی آگهی تبلیغاتی برای کار دیدم، توجه ام را جلب کرد و رفتم از نزدیک نگاهی انداختم موردهای مختلف زیاد بود و خیلی جالب در بعضی از آگهی ها سردار ریاست هم می خواستن  که در واقع از لحاظ رتبه بالاترین مقام آن اداره در بخش مورد نظر حساب می شود حالا فکر می کنید درآمد ماهیانه چقدر بود ؟؟ برای سردار ریاست تنها ماهی 770 سامان یعنی اگر دقیق بخواهید بدونید چقدر می شود باید بگویم نرخ 100 دلار در تاجیکستان امروز بین 400 تا 405 سامانی در گردش است ( البته تازگی دلار با سرعت زیادی بر ارزشش افزوده شده و از سکونش درآمده خیلی وقت بود روی 340 سامان متوقف بود)  در نتیجه این حقوق که جزء بالاترین سطح حقوقی هم حساب می شود به 200 دلار هم نمی رسد خلاصه اینکه متاسفانه با این خرج بالا در تاجیکستان اصلاً نسبت دریافت حقوق با مخارج همخونی ندارد و شاید اگر کسی بخواهد همانگونه که در ایران زندگی می کرده اینجا زندگی کنه چیزی معادل 2 برابر خرج در ایران اینجا پول خرج کند ، بیچاره تاجیکها چگونه از پس مخارج بر می آیند تنها خدا می داند ،و حتماً قناعت که می گویند نیمی از ثروت است به دادشون رسیده البته ظاهر شهر و مردم اصلا بیانگر فقر نیست و شاید کسی که برای گردش به اینجا بیاید بگوید بابا اینجا همه وضعشون خوبه!! نمی دونم ولی خب بقول یکی از دوستان تاثیر روسها بر روی کشورهای تحت نفوذشان حداقل این بوده که به آنها یاد بدهد اولین پولشان را برای سر و وضعشون خرج کنند و بعد برای چیزهای دیگر ...

آگهی استخدامی

خلاصه اینکه جا برای همه نوع کار بنظرم در تاجیکستان وجود دارد و عملاً کسی که فارغ التحصیل می شود راحت می تواند کار پیدا کند و در خیلی از ادارات هم که وارد می شوید می بینید کارمندان جوان زیادی هستند ولی از سوی دیگر آنقدر حقوق ماهیانه کم است که کسی شوق و ذوقی به کار نداره البته مقایسه کشوری مثل ایران با اون همه منابع خدا دادی با کشور فقیری مثل تاجیکستان از لحاظ درآمد مردم کار بسیار خطایی است ولی خب بهرحال اگر دوستانی در فکر این هستند که با کار در تاجیکستان می توانند درآمد آنچنانی بهم بزنند من بعید می دونم مگر شاید نوع خاصی از تجارت باشد که فضای مناسب در اینجا پیدا کنند.

یک نمونه دیگر بی رغبتی دانشجویان به کارهای دولتی این است که اونهایی که مجانی تحصیل کرده اند باید 2 سال را معلم باشند و بعد مدرک خود را تحویل بگیرند که مشاهده می کنیم خیلی ها حاضرند پول تحصیل را بعد از فارغ التحصیلی بصورت یکجا پرداخت کنند تا مدرکشان را بلافاصله دریافت کنند خرج تحصیل در دوره لیسانس برای تاجیکها الان سالانه معادل 400 تا 500 دلار حساب می شود.

راستی این روزها بعد از بارانهای فراوانی که باریده، از شهر به هر سمت که خارج بشی همه جا سر سبز شده و مناظر طبیعی چشم آدم را نوازش می دهد.

خارج از دوشنبه همه جا سبز شده

 

/ 13 نظر / 1873 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بیلیاد

سلام من در دوشنبه ساکن هستم نیاز به یک کار در اینجا دارم. با تشکر

تاجیکستان کار

fadayerahbar

سلام، مگر ساواکی ها، ببخشید منظورم سپاه و نیروی قدس بود، در عربستان هم مقاطعه کار هستند که می‌خواستند این عرب رو در آمریکا بکشند. فکر می‌کنم تو ایران همه شرکتهرا خریده باشند و چون جا تنگ شده رفتند تو عربستان هم شلوغ کنند تا قرارداد ببندند. چند سال پیش موقع افتتاح فرودگاه اینها باند را اشغال کردند و زوری قرارداد گرفتند. همه چیز پول هست. چون دزدها زیاد شدند منظورم احمدی‌نژاد و دار و دستش، سپاه باید در خارج سفیر عربستان را بکشه تا قرارداد بگیره. واقعا که کشورمون پیشرفت کرده. یا صاحب الزمان با نام تو اینها جنایت کردند و اسمش را اسلام گذاشتند. امام خمینی وقتی‌ فوت کردند یک قران نداشتند شرم بر شما.

سعید

من 45 ساله دانشجوی دکترا در تاجیکستان تحصیل میکنم. در مورد تحصیل در دانشگاههای تاجیکستان اگر کمکی نیاز باشه در خدمتم.mo_gorzinnejad@yahoo.com

كاوش

اگه انقدر بده شما چرا خودت بر نميگردي ايران؟ آقاي زرنگ

كاوش

ميدوني كرايه خونه الام توي ايران چنده؟ميدوني گوشت شده كيلويي تقريبا بيستو سه دلار ميدوني تماميدوني هيچ تفريحي براي جووناي ايراني وجود نداره مواد غذايي ايران غير بهداشتي و شيمياييه؟ اگه راست ميگي برگرد ايران ديگه چرا خودت چسبيدي به اونجا اگه اينجا خوب بود چرا ازينجا در رفتي پس رفيف حالا كه خودت در رفتي چرا به ما ميگي نيايم؟

فربد

سلام . در مورد تفریح وعشق وحال بنویس اونجا چطوریه؟ مثل ایران ممنوعه یا نه وآخر هفته کجا میشه صفا کرد

اشکولیان

برنامه شب جمعه ها هستش بیایم [نیشخند]بزنیم توش

یاسمن

میخواستم بدونم میشه تو تاجیکستان همزمان درس خوند و کار کرد

سلام من سازنده جرثقیل های سقفی و دستگاهای رول فورمینگ استم ساده بگم دستگاه ساز و جوش کا ر صنعتی هستم و میخواهم با خانواده به تاجزکطتان بیام ایا راهی هست که من با دفاتر کاریابی اونجا مستقیم تماس داشته باشم