شهریه دانشگاه

سلام

با توجه به علاقه بسیاری از هموطنهای عزیز برای ادامه تحصیل در دانشگاه های تاجیکستان و با خبر شدن از شرایط و دانشگاه های تاجیکستان، راستش باید بگویم بیشتر کسانی که با این امید راهی تاجیکستان شدند بعد از رسیدن به اینجا عملا پشیمان شده اند حالا علت چیست هر کدام علت متفاوتی برای خودش داشته است شاید اگر واقعاً برای کسی امکان داشته باشد خودش یکبار بصورت تفریحی و گردشی راهی اینجا شود و بعد با ارزیابی دقیق انتخاب کند خیلی بهتر باشد ولی این ارزیابی خودش مسلماً هزینه ای حدود 1 یا یک و نیم میلیون در بر خواهد داشت که شاید جایگزینی این پول با پولی که برای دریافت پذیرش بعضی شرکتها دریافت می کنند برابری کند با این تفاوت که شما بعد از آمدن و دیدن و برگشتن به ایران دید بازتری خواهید داشت البته اگر واقعاً کسی تمایل دارد این نظر من را عملی کند بهتر است زمانی که امکان ثبت نام وجود دارد به اینجا بیاید که به قول تاجیکها اگر معقول شد ( مورد پسند قرار گرفت) همزمان آن کار ها را پیگیری نماید.

در مورد هزینه ثبت نام باید بگویم دقیقا از امسال با فرمان حکومتی هزینه دانشگاه ها چندین برابر شد و برای مقطع لیسانس از 1500 دلار تا  2500 دلار در سال و برای مقطع فوق لیسانس 2500 دلار و برای دکترا 2500 تا 3000 دلار در سال فقط بعنوان شهریه دانشگاه باید حساب کنید هزینه خوابگاه در دانشگاه های مختلف متفاوت است از ماهی 15 دلار گرفته تا 150 دلار متفاوت می باشد و تنها تصمیم با دانشگاه است و تعرفه آن ، البته مسلماً تفاوتهایی در امکانات آنها نیز وجود دارد جدا از مقدار شهریه آنها و شاید جایی با شهریه کمتر امکانات بهتری را ارائه بدهد.

چون اکثر دوستان علاقمند به تاجیکستان می خواهند در مقطع دکترا درس بخوانند باید بگویم مدرک دکترا در تاجیکستان کلاً از سوی روسیه داده می شود فقط با این تفاوت که اینجا به دانشجوی مقطع دکترا، نامزد علم می گویند و این نامزد بعد از گذراندن سه یا چهار سال تحصیل و آمادگی در دفاع از پایان نامه ، در شورای عالمان تاجیکستان دفاع می کند و در صورت قبول این نامزد علم باید پس از 7 الی 10 سال همان پایان نامه را بصورت مفصلتر با تجربیات و علومی که در این چند ساله به دانشش اضافه شده در روسیه دفاع کند آن زمان هست که دکترا می گیرد با توجه به دفاع در روسیه ضروری است که ایشان با زبان روسی آشنا باشد، هر چند من از برخی دوستان ایرانی شنیده ام استفاده از مترجم نیز ممکن است که در صحت و درستی این مطلب شک دارم و اطلاعات کافی ندارم بهتر است خود دوستان حتما این نکته را قبل از ثبت نام سئوال کنند.

البته باید بگویم وزارت علوم ایران همین مرحله نامزدی علم را بعنوان مقطع دکترا با شرایطی که قبلاً ذکر کرده بودم پذیرفته می داند و عملاً احتیاجی به دفاع دوم نیست.

نکته مهم این است که دوستان عزیز بدانند که برای ورود به هر مقطع در دانشگاههای تاجیکستان شما باید امتحان ورود بسپارید هر چند ایرانی ها به راحتی از پس این گونه امتحانات بر می آیند و معمولاً مشکلی ندارند و دانستن آن ضروری است این امتحان در مقاطع مختلف بسته به رشته از دروس تخصصی و عمومی و فلسفه و زبانهای خارجی می باشد. این را هم بگویم که دانشجویان خارجی برای ورود به مقطع لیسانس مخصوصا در دانشگاه ملی تاجیکستان احتیاج به گذراندن پدکورس یا همان کلاس آمادگی هستند که دروس زبان تاجیکی و حقوق برای تمام رشته ها اجباری و درسهایی مانند ریاضی ، جغرافی ، تاریخ، زیست، فیزیک و ... بسته به رشته انتخابی باید در طول مدت پد کورس خوانده شود ،شهریه پد کورس در دانشگاه ملی 600 دلار است.

مورد دیگری که باید بگویم این است که اینجا در مقطع دکترا از اول مشخص کردن عنوان پایان نامه و هدف از تحقیق و ... و همچنین مشخص نمودن استاد راهنما جزء مسائل اصلی می باشد و شاید عملا این عنوان پایان نامه باشد که نشان دهندۀ گرایش فرد می شود چون گرایشات در دانشگاههای تاجیکستان تفکیکهای اداری زیادی ندارد .

امیدوارم در طول این یک سال تحصیلی ام بتوانم اطلاعات خوب و مفیدی از تمام دانشگاه ها تاجیکستان جمع کنم و بصورت طبقه بندی در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهم.

چون آمار روزانه ام با نظرات خواندگان عزیز زیاد تطابقی ندارد امیدوارم از این به بعد لطف کنید و بعد از خواندن مطلب نظر خود را بفرمایید تا در نوشتن چگونگی مطالب و طبقه بندی آنها راهنمایی شوم.

موفق و سربلند باشید. 

/ 25 نظر / 547 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یه خسته

سلام امروز با دیدن پیام شما کلی نا امید شدم شرایط زندگی و کار در اونجا چطوره؟

مهتاب

سلام دوست عزیز خیلی ممنون از لطف شما و مطالبی که گذاشتین ، من میخواستم از شما خواهش کنم که اگر ممکن باشه در مورد رشته های هنر در مقطع کارشناسی ارشد اطلاعاتی رو برای ما بگذارید.....

lمصطفی بیاتی

سلام.از راهنمایی هات ممنونم. در مورد آزادی و امنیت بیشتر میخواستم بدونم. در ضمن من یه ورزشکار حرفه ای بودم و الان هم مربی بین المللی وزنه برداریم.آایا اونجا کنار تحصیلم میتونم مربیگری حرفه ای رو داشته باشم تا هم برام درامدی باشه و هم برای تاجیکها بتونم افتخارافرینی کنم؟

علي

ممنون از اطلاعات ارزشمندتون - متشكرم

پریزاد

دوستم شما لابد قبل رفتن فکر کردی اونجا خونه خالست! آدم عاقل، معلومه هر کشوری غیر از کشور خودت مشکلات خودشو داره! بستگی به صبر و پشتکار و قدرت تحمل آدما داره.شما لابد فکر کردی بری اونجا با بنز میبرنت جلو دانشگاه و میگن بفرما! آدمایی مثل شما حتی اگه از تهران بخوان برن کرج هم درس بخونن،بازم پشیمون میشن!

دکتر

با سلام خدمت شما دوست گرامی دوستانی که مقطع دکتری در تاجیکستان درس خوندن و حالا برای گرفتن مدرک ایران باید مقاله علمی پزوهشی داشته باشن، تماس بگیرند تا کمک کنم زود مقاله شما اکسپت بشه 09331332853

دکتر

با سلام خدمت شما دوست گرامی دوستانی که مقطع دکتری در تاجیکستان درس خوندن و حالا برای گرفتن مدرک ایران باید مقاله علمی پزوهشی داشته باشن، تماس بگیرند تا کمک کنم زود مقاله شما اکسپت بشه 09331332853

دکتر

با سلام خدمت شما دوست گرامی دوستانی که مقطع دکتری در تاجیکستان درس خوندن و حالا برای گرفتن مدرک ایران باید مقاله علمی پزوهشی داشته باشن، تماس بگیرند تا کمک کنم زود مقاله شما اکسپت بشه 09331332853

دکتر

با سلام خدمت شما دوست گرامی دوستانی که مقطع دکتری در تاجیکستان درس خوندن و حالا برای گرفتن مدرک ایران باید مقاله علمی پژوهشی داشته باشن، تماس بگیرند تا کمک کنم زود مقاله شما اکسپت بشه 09331332853

الیاسی

سلام . من درحال حاضر دانشجوی دکتری درایران هستم ولی دوست دارم دکترای دیگری دررشته روانشناسی بگیرم امکان پذیرهست