نحویه امتحانات پایان ترم تاجیکستان

با سلام

 با نزدیک شدن به اواخر ترم ( سیمیستر به قول تاجیکها) ، در  دانشجویان و استادان جنب و جوش بیشتری مشاهده می شود و همگی در تکاپو برای به پایان رساندن درسهایشان هستند شاید برایتان جالب باشد بگویم یک ترم در تاجیکستان برابر 18 هفته است که از اوایل سبتامبر آغاز می شود و تا پایان نوامبر ادامه دارد ساعت ارائه هر درس معین است مثلاً 40 ساعت، استاد حتماً باید 40 ساعت درس با دانشجویان در آن ترم بگذارند هر چند که نتیجۀ تقسیم عدد 40 بر 18 عدد رُندی در نیاید به همین خاطر اگر از اول ترم هفته ای دو ساعت هم درس گذرانده باشید باز 4 ساعت کم می آید که استاد باید کلاس اضافه بگذارد (کلاس علاوگی به قول تاجیکها) تازه اگر به هر علتی روزی تعطیل شود حتی بخاطر تعطیلات دولتی یا عیدها باز باید معلم  آن ساعت را در روزی دیگر جبران کند.

امتحانات پایان ترم در تاجیکستان به 3 شکل برگزار می شود:  بصورت رِفِرات (ارائه مقاله)، سنجش یا زَدشُد ( امتحان تقریباً شفاهی خودمان) و امتحان کتبی .

 بسیاری از درسها در ترم اول فقط سنجش دارند که باید قبل از امتحانات آغاز شوند، سنجشها نمره ندارند و تنها در دفترچه (معروف به زدشدکه) قبول یا رد را ثبت میکنند قبولی در تمامی زدشدها مجوزی برای شرکت در امتحانات است و به همین خاطر در دو هفتۀ پایانی سنجشها آغاز می شود.

  در اینجا سبک ارائه درسها با ایران کاملاً متفاوت است یعنی درس را در دانشگاه شما انتخاب نمی کنید (مثل ایران) درسها از قبل مشخص است و شما تنها همان درسهایی را باید بخوانید که دانشگاه معین می کند نمی دونم بگم شبیه سالی واحدی خودمان یا نه؟!! ولی نه سالی هست و نه  واحدی ، چون دانشجو برای رفتن به سال بعد موظف است تمامی درسهای سال قبل را قبول شود .

معمولاً درسهایی را که در ترم اول سنجش می دهید در ترم دوم امتحان میسپارید نکته دیگه اینکه اینجا برای یک درس 3 روز تاریخ امتحان مشخص می کنند که اگر بار اول شما قبول نشدی بار دوم یا سوم دوباره امتحان دهی.

سبک امتحان نیز با ایران بسیار متفاوت است؛ روز امتحان به پیش معلم می روید ایشان معمولاً با کمکش (یاردَم چی) و ناظر نشسته اند  و تعدادی برگۀ سئوال دارند (معروف به بلیط) شما از روی شانس یکی را انتخاب می کنید و بعد سر جای خود می نشیند و زمانی که برای پاسخگویی آماده شدید به نزد استاد می روید و توضیح می دهید استاد اگر از جواب شما قانع شد شما قبول می شوید. نمره بندی اینجا از پنج 5 است و نمرۀ زیر سه 3 به معنای رد شدن است لازم است بگویم شناخت استاد از شاگرد و کارکرد کلاسی وی در قبولی در امتحان و زدشدها تاثیر بسزایی دارد البته جمع کردن مقداری پول از تمامی شاگردان برای دادن به معلم نیز بی تاثیر نیست!!! شاید کمتر سختگیری کند.

بعد از دو هفته امتحانات حدوداً دو هفته نیز تعطیل است و سپس ترم دوم آغاز می شود.

حقوق در تاجیکستان بسیار کم است و حدوداً یک استاد دانشگاه بین 150 تا 750 سامان ماهانه حقوق می گیرد که مسلماً کفاف حداقلهای زندگی را نیز نمی دهد .

 

در کل به نسبت ایران ساعتهایی که یک دانشجو در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس درس می خواند بسیار بیشتر است چون دانشجوی لیسانس 6 روز در هفته از صبح تا ظهر مانند بچه دبیرستانی های ما به دانشگاه می رود که با احتساب جمع ساعتها شاید در یک ترم چیزی بیش از 36 واحد درسی ما در کلاس حاضر می شود ، دانشجوی فوق لیسانس هم طبق قانون تاجیکستان باید هفته ای 14 ساعت درس بخواند که ما عملاً شاهد هستیم بیش از 20 ساعت در هفته می خوانیم.

یکی از دوستان به نام شهروز چندین سئوال پرسیده که می خواهم اینجا جوابشون را بدهم اول اینکه خوشحالم مطالبم براتون جالب بوده دوماً اینکه سایتهای دانلود موسیقی تاجیکی را می توانید به انگلیسی در گوگل جستجو کنید حتما موسیقی های خوبی را خواهید یافت من شخصاً سایت بخصوصی را نمی شناسم در مورد نشریات به خط فارسی هم باید بگویم بله نشریات به خط فارسی نیز وجود دارد از جمله " بارگاه سخن" ، ولی خوب خیلی کم است دیگه اینکه  متاسفانه بالعکس علاقه زیاد تاجیکها به خط فارسی، جوانهایی که بتوانند به خط فارسی بنویسند و بخوانند بسیار کم هستند، در مورد مهر آویر هم قبلا گفته بودم مهری است که پس از آمدن به تاجیکستان باید در پاسپورت شما زده شود این مهر در واقع جهت اطلاع دولت تاجیکستان از محل اقامت شما است اگر در هتل باشید معمولاً با مدیر هتل برای گرفتنش هماهنگ می کنید و اگر در خوابگاه دانشگاه باشید با مسئول روابط بین الملل دانشگاه هماهنگ می کنید. به نظرم بهترین موقع هم برای دیدن تاجیکستان باید فصل بهار یا تابستان باشد که هم از سرسبزی اینجا لذت ببرید هم سرمای زمستانه و کمبود لوازم گرمایشی شما را آزار ندهد، شاد و سر زنده باشید. 

/ 3 نظر / 18 بازدید
محسن

سلام رفیق از بلاگت لذت بردم من توی ایران کار تئاتر می کنم می خوام یک نمایش مشترک با بر و بچه های نمایش تاجیکستان اجرا کنم و بنابراین دنبال یه گروه نمایش توی دوشنبه می گردم که باهاش ارتباط برقرار کنم می خواستم ببینم می تونی توی این مورد کمکم کنی؟ اگه فکر می کنی بشه کمکی کرد بهم میل بزن ممنونم

fadayerahbar

سلام، مگر ساواکی ها، ببخشید منظورم سپاه و نیروی قدس بود، در عربستان هم مقاطعه کار هستند که می‌خواستند این عرب رو در آمریکا بکشند. فکر می‌کنم تو ایران همه شرکتهرا خریده باشند و چون جا تنگ شده رفتند تو عربستان هم شلوغ کنند تا قرارداد ببندند. چند سال پیش موقع افتتاح فرودگاه اینها باند را اشغال کردند و زوری قرارداد گرفتند. همه چیز پول هست. چون دزدها زیاد شدند منظورم احمدی‌نژاد و دار و دستش، سپاه باید در خارج سفیر عربستان را بکشه تا قرارداد بگیره. واقعا که کشورمون پیشرفت کرده. یا صاحب الزمان با نام تو اینها جنایت کردند و اسمش را اسلام گذاشتند. امام خمینی وقتی‌ فوت کردند یک قران نداشتند شرم بر شما.

حمید

سلام از اطلاع رسانی خوب و ارزشمند جنابعالی تشکر می کنم ممکنه محبت کنید و راهنمایی بفرمایید منظور از سامان واحدد پول تاجیک برابر چقدر دلار یا ریال ما هست؟ 2- برای تحصیل دکترا می توان یه شک مکاتبه ای یا نیمه حضوری در تاجیکستان اقدام کرد؟