نمایشگاه ایران در دوشنبه

سلام به دوستان و خوانندگان عزیز

در این هفته که گذشت همانطور که قبلا براتون گفته بودم نمایشگاه دانشگاههای ایرانی در تاجیکستان برگزار شد و امروز اختتامیه آن بود راستش خیلی هم بد نبود و تقریبا از چهار روزی  که گذشت  دو روز  اول با استقبال بیشتری روبرو بود شاید یکی از بزرگترین کمبودهای نمایشگاه و غرفه ها نبود بروشور به زبان تاجیکی بود و تنها یک غرفه دارای بروشور کوچکی به زبان تاجیکی بود و آن هم جامعه المصطفی العالمیه بود که مسلما بخاطر طرح دینی اش و اختلاف مذهبی تاجیکان با ما احتمالا از آن هم استقبال چندانی نشده باشد البته دانشگاه ها می توانستند بروشورهای خود را مانند دانشگاه امیرکبیر به زبان روسی هم بنویسند چون اکثر تاجیکها می توانند روسی را بخوبی بخوانند و بفهمند خلاصه اینکه در نمایشگاه همه چیز یا به خط فارسی بود یا انگلیسی که عملا فایده ای برای تاجیکها نداشت حتی  برای تحصیل کرده ها و استادان دانشگاه چه برسد به مردم عادی !!؟ می دانید اینجا با اینکه زبانشان فارسی است ولی متاسفانه در حق خط فارسی ظلم شده و تنها عده کمی با عنوان خط نیاکان آن را فرا می گیرند که بیشتر شامل دانشجویان دانشکده های زبان تاجیکی می شود این مسئله در واقع جنبه ضعیف نمایشگاه بود و جنبه خوب و جذاب آن دادن کتابها و سی دی ها و حتی خودکار و ...  بصورت مجانی و تبلیغاتی بود.

نمایشگاه دانشگاه های ایرانی در تاجیکستان در روز اول

راستش در این تاجیکستان که عملا کسی چیز مجانی به کسی نمی دهد خب خیلی ها بخاطر گرفتن همین چیزها هم شد سری به نمایشگاه می زدند که شاید بتوانند چیزی بگیرند. البته به غیر از این، نمایشگاه دستاوردهای دیگری هم داشت که نوشتن قرارداد بین دانشگاه های ایرانی و تاجیکی  برای تبادل دانشجو و استاد و ... از مفاد این قراردادها بوده است . حالا باید کمی صبر کنیم و ببینیم عملاً در آینده این تفاهم نامه ها عملی می گردند یا نه ؟؟

نمایشگاه دانشگاه های ایرانی در تاجیکستان روز سوم

یک خبر خوب هم برای کسانی که قصد دارند بصورت حضوری در تاجیکستان تحصیل کنند :

امسال با تفاهم بین ایران و تاجیکستان برای ویزای دانشجویی یکساله ، وزارت امور خارجه تاجیکستان پولی دریافت نکرد ( اولین جا که در تاجیکستان بصورت مجانی کاری برای دانشجویان کرده هم پیدا شد!!! )  البته با پرداخت هزینه آویر که برابر 50$ است شاید عملاً   برابر پول ویزای یکساله و آویر که پارسال دانشجویان پرداخت می کردند پول باید پرداخت کنیم!!! ولی خب با این حال یکی به نفع ما.

در این روزها بیشتر  دانشجویان ایرانی دیگه به ایران برگشتن و اندک نفراتی هنوز در تاجیکستان هستند که یا دنبال گرفتن کارنامه و نامه برای وزارت علوم ایران و... می دوند و یا اینکه دانشجوی جدید هست و می خواهد ثبت نام کند ولی  عملا جوابشان این است که بروید و سبتامبر بیایید شاید اشخاصی که با دیدن تاجیکستان عزم خودشان را جزم کرده اند که ثبت نام کنند مدارکشان را به وزارت معارف برای ارزشیابی بدهند که بهترین ایده است چون زمان ثبت نام به گواهی ارزشیابی مدرک نیاز است که گرفتن آن از وزارت معارف تاجیکستان عملا بیش از 3 هفته طول می کشد و این خودش یعنی آنها یک قدم خودشان را جلو انداخته اند .

/ 6 نظر / 82 بازدید
نازنین

سلام شما می دونید هدف از برگزاری این نمایشگاهی چی بوده؟ راستش من تاجیکستان نیومدم ولی ارمنستان ، /اذربایجان و اکراین رو دیدم ، سطح علمی شون خیلی جالب نیست ، برام جابه بدونم با چه هدفی چنین نمایشگاهی می گذارند

احمداف از تاجیکستان

سلام در شما(ایرانیها) یک ویژگی هست همیشه باید بنالید و همیشه قانع نیستید از زندگی ,از خانوادتان,از آخونداتون (از نوع حکومت) از دانشگاههاتون از اینکه در شرق زندگی می کنید و نه در اروپا,از اینکه موهاتان مشکی است نه زرد یا طلای,از زناتون از شوهراتون حتا از شکل ظاهری خودتان در این مطالب همیشه سعی کردی از تاجیکستان بد گوی کنی اگر هم جای جمله خوب نوشتی یا با مسخره یا در داخل پرانتز نیش زدی سوال اگر اینقدر بد است پس برای چی رفتی اونجا؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگر برای این حرفات دلیل نداشته باشی شاید برات دردیسر درست شود!!!!!!!!!!

فضل

سخن دانسته گو تا دوست را دوشمن نگردانی ز حرف بی مروت آشنا بیگانه میگردد

محمدرضا

سلام دوست عزیز بسیارازاطلاعات ارزشمندی که درباره ی کشوردوست داشتنی تاجیکستان ومردم صادق ومهربان واصییلش دادید استفاده کردم مایلم سفری داشته باشم به این کشورزیبا انشاالله اگه حوصله داشتید بعدابیشترراهنمایی بفرمایید ممنون میشم [گل]

fadayerahbar

سلام، مگر ساواکی ها، ببخشید منظورم سپاه و نیروی قدس بود، در عربستان هم مقاطعه کار هستند که می‌خواستند این عرب رو در آمریکا بکشند. فکر می‌کنم تو ایران همه شرکتهرا خریده باشند و چون جا تنگ شده رفتند تو عربستان هم شلوغ کنند تا قرارداد ببندند. چند سال پیش موقع افتتاح فرودگاه اینها باند را اشغال کردند و زوری قرارداد گرفتند. همه چیز پول هست. چون دزدها زیاد شدند منظورم احمدی‌نژاد و دار و دستش، سپاه باید در خارج سفیر عربستان را بکشه تا قرارداد بگیره. واقعا که کشورمون پیشرفت کرده. یا صاحب الزمان با نام تو اینها جنایت کردند و اسمش را اسلام گذاشتند. امام خمینی وقتی‌ فوت کردند یک قران نداشتند شرم بر شما.

حامد

با سلام.میخواستم بدونم آیا رشته مشاوره هم در دانشگاههای تاجیکستان وجود داره؟چه گرایشهایی؟هزینش در مقطع دکتری چقدر میشه؟مصاحبه اون فارسیه یا انگلیسی؟میگن هزینه خورد و خوراک و اجاره خونه jتو تاجیکستان خیلی گرونه"درسته؟ممنون میشم اگر به ایمیلم جواب بدین !